Kazachstan: skrócono kadencję prezydenta i przywrócono poprzednią nazwę stolicy

0
155
Kazachstan Astana
Fot. Anadolu Agency
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Stolica Kazachstanu znowu będzie nazywała się Astana. Prezydent Kasym-Żomart Tokajew podpisał ustawę, która przywraca miastu poprzednią nazwę.

W 2019 roku władze Kazachstanu zmieniły nazwę stolicy na Nur-sułtan, aby uhonorować ustępującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, który rządził krajem przez przeszło trzydzieści lat. Zmiana nazwy – zgodnie z decyzją prezydenta Tokajewa – następuje natychmiast z chwilą podpisania ustawy.

Ustawa ogranicza też kadencję prezydenta Kazachstanu. Od teraz ten urząd będzie mógł być sprawowany przez jedną siedmioletnią kadencję. Poprzednio prezydent w Kazachstanie był wybierany na pięć lat, ale mógł się ubiegać o reelekcję.

Komentatorzy uważają, że reformy zainicjowane przez Kasyma-Żomarta Tokajewa zostały wprowadzone, aby zwiększyć dystans między obecną władzą a byłym prezydentem Nazarbajewem. Kolejnym krokiem w tym kierunku ma być skrócenie kadencji parlamentu. Prezydent Tokajew chce przeprowadzić na jesieni przyspieszone wybory parlamentarne, ale konkretne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Równocześnie z reformami prezydenta Tokajewa nastąpiło ochłodzenie relacji pomiędzy Kazachstanem a Rosją. Władze w Astanie nie wyraziły gotowości do wsparcia rosyjskiej agresji na Ukrainę, mimo że oba kraje należą do sojuszu wojskowego – kontrolowanej przez Moskwę Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Ponadto Kazachstan nie uznał autonomiczności proklamowanych przez Rosję w lutym tego roku Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!