Rząd Iranu złagodził żądania dotyczące odnowienia porozumienia nuklearnego – informuje Reuter. Jak ustaliła agencja, irańskie władze nie będą żądały zamknięcia części międzynarodowych dochodzeń prowadzonych przez inspektorów.
Przedstawiciel Białego Domu powiedział Reutersowi, że taka postawa przybliża możliwość powrotu do porozumienia zawartego w roku 2015. “Przekroczyliśmy Rubikon i jest szansa zawarcia układu, który może być zaakceptowany przez prezydenta Joe Bidena” – powiedział anonimowy przedstawiciel amerykańskiej administracji.
Do odwieszenia porozumienia nuklearnego z Iranem dąży również Unia Europejska, która przygotowała projekt nowej umowy. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że projekt popiera większość krajów, które w roku 2015 podpisały układ z władzami w Teheranie. “Większość z nas się zgadza na nowe porozumienie, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi ze strony Stanów Zjednoczonych” – powiedział Josep Borrell w wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji publicznej TVE. Dodał, że poprawki zgłoszone przez Iran do unijnego projektu porozumienia są rozsądne.
Porozumieniu z Iranem sprzeciwia się jednak Izrael. Wczoraj premier tego kraju Jair Lapid oświadczył, że jego kraj nie popiera odnowienia porozumienia nuklearnego z Iranem i że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby Iran nie wyprodukował broni nuklearnej.
Od kilku miesięcy trwają negocjacje między krajami Zachodu a władzami w Teheranie w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Iran zgodził się wtedy wstrzymać prace nad bronią jądrową, a w zamian państwa zachodnie zniosły sankcje nałożone na ten kraj. W 2018 roku umowę zerwały jednak Stany Zjednoczone, oskarżając Iran, że nie przestrzega jej zapisów. W odpowiedzi władze w Teheranie wznowiły irański program nuklearny.