Rosja chce, aby Turcja pomogła obejść zachodnie sankcje

0
134
Fot. ABC News/AP photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rosja miała prosić Turcję o pomoc w obejściu zachodnich sankcji – poinformowały rosyjskie media niezależne. Prośba miała charakter nieformalny i nie wiadomo, czy ta kwestia została poruszona w Soczi, w trakcie spotkania prezydentów Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana.

Wcześniej dziennik The Washington Post, powołując się na dane ukraińskiego wywiadu napisał, że głównie chodzi o zafałszowanie miejsca pochodzenia ropy i produktów ropopochodnych, które sprzedawany byłyby krajom trzecim.  

Spotkanie przywódców Rosji i Turcji trwało około czterech godzin. Wiadomo, że prezydenci rozmawiali o wojnie w Ukrainie, konflikcie w Górskim Karabachu i napiętej sytuacji wokół Syrii. Poruszyli także kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez tureckie terytorium do krajów południowej Europy i bezpieczeństwa transportu ukraińskiego zboża. 

Ankara zgodziła się na częściową wypłatę należności za dostawy rosyjskiego gazu w rublach. Wcześniej The Washington Post poinformował, że Rosja chce, aby Turcja pomogła w obejściu zachodnich sankcji, głównie uderzających w eksport rosyjskiej ropy. W ocenie amerykańskiej gazety, tureckie władze nie zgodzą się na udzielenie takiej pomocy, ponieważ sankcje mogą uderzyć wtedy również w Turcję. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!