Japonia: Hiroszima – 77. rocznica wybuchu bomby atomowej

0
Fot. chinadaily
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

W Hiroszimie w Japonii rozległo się dziś bicie dzwonów w 77 rocznicę zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na miasto. W uroczystościach uczestniczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, który powiedział, że broń nuklearna nie gwarantuje bezpieczeństwa, ale śmierć.

W uroczystościach w Parku Pokoju w centrum miasta uczestniczyło kilka tysięcy osób. Sekretarz generalny ONZ powiedział, że “broń nuklearna jest nonsensem”. Po przeszło 75 latach musimy zapytać, czego nauczyliśmy się z atomowego grzyba, który uniósł się nad tym miastem w 1945 roku – dodał Antonio Guterres.

Burmistrz Hiroszimy Kazumi Matsui potępił w swoim wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina”. “Podejmując inwazję na Ukrainę rosyjski przywódca, wybrany, aby chronić życie i własność swojego społeczeństwa, użył go jako narzędzia wojny, kradnąc życie i mienie cywilów w sąsiednim kraju” – powiedział burmistrz Hiroszimy.

Po wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą 6 sierpnia 1945 roku zginęło między 70 a 90 tysięcy mieszkańców miasta. Kolejne ponad 100 tysięcy osób zmarło z powodu skażenia radioaktywnego i choroby popromiennej. Był to pierwszy w dziejach przypadek użycia broni nuklearnej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!