Z końcem sierpnia władze Japonii zniosą nakaz ewakuacji dla części miasta Futaba, położonego w pobliżu elektrowni atomowej Fukushima. Mieszkańcy musieli opuścić Futabę po awarii elektrowni w marcu 2011 roku.
Zniesienie nakazu oznacza, że mieszkańcy mogą wrócić do części miasta, która do tej pory była klasyfikowana jako strefa rekonstrukcji i rewitalizacji. Decyzja dotyczy obszaru o powierzchni około 5,5 kilometra kwadratowego. W innej części tego miasta nakaz ewakuacji zniesiono już w marcu 2020 roku, co oznacza około 15 procent obszaru Futaby nadaje się do zamieszkania. Pozostałe 85 procent wciąż jest niezamieszkane z powodu promieniowania.
Zgodnie z planem japońskich władz około 2030 roku do Futaby ma wrócić w sumie dwa tysiące osób. Stanowiłoby to mniej niż 30 procent liczby ludności sprzed katastrofy. W czerwcu nakaz ewakuacji zniesiono w częściach miast Okuma i Katsurao, a trzy inne miasta, Tomioka, Namie i Iitate spodziewają się podobnej decyzji wiosną 2023 roku.
Do awarii w elektrowni atomowej w Fukushimie doszło w marcu 2011 roku wskutek wyjątkowo silnego trzęsienia ziemi we wschodniej Japonii i następującego po nim potężnego tsunami.