Sri Lanka: ewakuacja prezydenta z rezydencji z powodów protestów

0
Fot. ndtv.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prezydent Sri Lanki Gotabaya Rajapaksa został ewakuowany ze swojej rezydencji w stolicy kraju Kolombo z powodu masowych protestów i przedarcia się tłumów przez policyjne barykady. Demonstranci żądają rezygnacji prezydenta.

Gotabaya Rajapaksa został ewakuowany w bezpieczne miejsce. Policjanci oddali ostrzegawcze strzały w powietrze, próbując powstrzymać tłumy szturmujące pałac prezydencki. Przekazy telewizyjne udowadniają, że protestujący dostali się do rezydencji. Szacuje się, że obecny protest jednym z największych w historii tego kraju.

W odpowiedzi na te wydarzenia premier Sri Lanki zwołał nadzwyczajne spotkanie przywódców partii politycznych. Ranil Wickremesinghe zwrócił się również do przewodniczącego o zwołanie parlamentu.

Sri Lanka pogrążona jest w kryzysie gospodarczym – rośnie inflacja, która wynosi blisko 55 procent, brakuje żywności, paliw, występują długie przerwy w dostawach prądu. Z powodu kryzysu walutowego kraj ten nie jest w stanie importować ważnych towarów. W ostatnich tygodniach zamykane były szkoły. Sri Lanka prowadzi negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Kraj jest bliski kryzysu humanitarnego.

Od miesięcy na Sri Lance odbywają się masowe protesty tłumione przez siły bezpieczeństwa. Obowiązywała też godzina policyjna. Demonstracje nie zostały powstrzymane pomimo rekonstrukcji rządu, do której doszło kilka tygodni temu.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!