Bali: spotkanie szefów dyplomacji USA i Chin

0
251
Fot. REUTERS
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Rosyjska agresja na Ukrainę, bezpieczeństwo Indo-Pacyfiku, żywnościowe i kwestia Tajwanu – to tematy rozmowy szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Chin. Antony Blinken i Wang Yi spotkali się na indonezyjskiej Bali przy okazji szczytu szefów dyplomacji państw G20.

Rozmowa trwała ponad pięć godzin. Antony Blinken określił ją jako “konstruktywną”.

“Pomimo złożoności naszych stosunków mogę śmiało powiedzieć, że nasze delegacje uznały dzisiejsze dyskusje za użyteczne, szczere i konstruktywne” – powiedział amerykański sekretarz stanu.

Jak poinformował, w rozmowie z chińskim odpowiednikiem wyraził obawy związane z kwestiami dotyczącymi Tajwanu, Hongkongu, praw człowieka i Ukrainy.

“Wyraziłem głębokie zaniepokojenie w związku z coraz bardziej prowokacyjną retoryką i działaniami Pekinu wobec Tajwanu oraz żywotnym znaczeniem utrzymania pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – wyjaśnił.

Antony Blinken wezwał Chiny do zdystansowania się od Rosji i potępienia jej agresji na Ukrainę. Jak relacjonował, powiedział ministrowie Wang Yi, że kraj po kraju w G20 musi potępić rosyjską agresję i żądać, by Rosja zezwoliła na eksport żywności z Ukrainy. Jego zdaniem nie widać na razie oznak, by Rosja chciała współpracować z partnerami.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!