WSJ: seria ataków na siły wspierane przez USA w Syrii

0
194
Fot. SputnikNews - AP Photo
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

The Wall Street Journal poinformował, że sprzymierzone z rządem syryjskim wojska rosyjskie przeprowadziły w ostatnim czasie serię ataków na siły wspierane w tym kraju przez USA. Są obawy, że eskalacja może doprowadzić do niezamierzonego, bezpośredniego konfliktu między wojskami Rosji i USA.

W środę 15 czerwca, wojska rosyjskie przeprowadziły nalot na bazę wojskową położoną koło miasta al-Tanf, na południowym wschodzie kraju, przy granicy z Jordanią, w której amerykańscy wojskowi szkolą lokalne siły walczące z niedobitkami Państwa Islamskiego. Rosjanie zbombardowali bazę uznając, że sprzymierzeni z USA bojownicy zaatakowali syryjskie wojska rządowe.

„Wojsko rosyjskie poinformowało wcześniej o nalocie USA przez utworzoną do takich celów gorącą linię, co świadczy o tym, że bezpośrednim celem Rosjan nie był atak na amerykańskich wojskowych” – podali autorzy artykułu opublikowanego w  The Wall Street Journal. Wskazano, że żołnierzy USA akurat nie było w bazie. 

Jak podano na łamach dziennika, w tym tygodniu doszło również do incydentu z udziałem rosyjskich i amerykańskich myśliwców w północno-wschodniej Syrii. Rosyjskie maszyny wleciały w obszar, na którym USA prowadziły operację przeciwko terroryście Państwa Islamskiego. Odleciały dopiero, gdy na miejscu zjawiły się myśliwce amerykańskie.

W całej Syrii stacjonuje około 900 żołnierzy amerykańskich.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!