Rosja: wnioskowali o impeachment W. Putina i zostali zablokowani

0
Putin
Fot. randrlife.co.uk

Władze Rosji zablokowały stronę internetową, której autorzy chcieli wszcząć procedurę impeachmentu Władimira Putina. Autorami strony są obrońcy praw człowieka i działacze obywatelscy z ruchu “Wiosna”. To kolejna próba odsunięcia Władimira Putina od władzy podjęta przez przeciwników wojny z Ukrainą. 

Ruch “Wiosna” w ciągu 5 dniu zdążył wysłać 19 tysięcy e-maili do urzędników, polityków i parlamentarzystów z prośbą o wszczęcie procedury impeachmentu. Procedurę odsunięcia Władimira Putina od władzy mogą zainicjować obywatele, ale bieg prawny nadaje Duma Państwowa, która musi stwierdzić, że prezydent działa na szkodę interesów państwa lub popełnił inne ciężkie przestępstwo. Ostateczną decyzję o pozbawieniu danej osoby urzędu podejmuje Rada Federacji, izba wyższa rosyjskiego parlamentu.

Niezależni komentatorzy zwracają uwagę, że większość w obu izbach parlamentu mają deputowani bezpośrednio związani z Władimirem Putinem. W ich ocenie, uwzględniając ten fakt i podległość prezydentowi aparatu bezpieczeństwa oraz wymiaru sprawiedliwości, przeprowadzenie impeachmentu w Rosji jest utrudnione. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!