UE oczekuje od Afryki, że będzie naciskać na Rosję ws. odblokowania portów

0
Fot. Radio Free Europe/EPA-EFE
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Unia Europejska oczekuje od krajów Afryki, że będą naciskać na Rosję w sprawie odblokowania ukraińskich portów, by umożliwić eksport zboża. Blokada grozi głodem przede wszystkim w państwach Afryki, do których przed wojną Ukraina sprzedawała swoje zboże. 

Ta sprawa była jednym z tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Przywódcy krajów członkowskich połączyli się z przewodniczącym Unii Afrykańskiej. Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że Macky Sall zadeklarował rozmowy z Moskwą. 
Rosja, która blokuje ukraińskie porty, szerzy też dezinformację w krajach Afryki, że problemy z eksportem zboża są spowodowane europejskimi sankcjami. Szef Unii Afrykańskiej miał dziś potwierdzić podczas rozmowy z przywódcami 27-mki, że to wojna i rosyjska blokada, a nie sankcje są powodem takiej sytuacji. Ma on też wywierać presję na Rosję, której zależy na utrzymaniu wpływów w Afryce. To wartość dodana drugiego dnia szczytu w Brukseli. 

Europejscy przywódcy rozmawiali też o szybszym tworzeniu tak zwanych korytarzy solidarnościowych, którymi priorytetowo eksportowane będą ukraińskie zboża. Chodzi o udostępnianie dodatkowego taboru kolejowego, unijnych portów i statków oraz samochodów ciężarowych. To ważne, ale jednak nie wystarczy, aby wyeksportować szybko zalegające miliony ton zboża na Ukrainie. 

Ponadto szef unijnej dyplomacji sonduje pomysł wysłania misji morskiej w porozumieniu z ONZ, która konwojowałaby statki ze zbożem. Do tego potrzebne byłyby jednak rozmowy z Rosją i jej gwarancje, że nie wykorzysta tego do nasilenia ataków z morza na Ukrainę. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!