Zanieczyszczenie powietrza na świecie w 2021 roku wzrosło do niebezpiecznego poziomu

0
Fot. IQAir World/MIT News
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Według nowego raportu, zanieczyszczenie powietrza na całym świecie w 2021 roku wzrosło do niebezpiecznego poziomu. Raport IQAir, firmy śledzącej globalną jakość atmosfery, wykazał, że średnie roczne zanieczyszczenie powietrza w każdym kraju, i w 97 procent miast, przekroczyło limity jakości Światowej Organizacji Zdrowia.

Tylko 222 miasta, z 6,475 analizowanych, oraz trzy terytoria: francuska Nowa Kaledonia oraz terytoria Stanów Zjednoczonych — Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych, miały średnią jakość powietrza spełniającą standardy WHO. 

Indie, Pakistan i Bangladesz znalazły się wśród krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza, przekraczając wytyczne o co najmniej 10 razy. Kraje skandynawskie, Australia, Kanada, Japonia i Wielka Brytania znalazły się wśród najlepszych krajów pod względem jakości powietrza, ze średnimi poziomami, które przekroczyły wytyczne od 1 do 2 razy.

W Stanach Zjednoczonych zanieczyszczenie powietrza przekroczyło wytyczne WHO od 2 do 3 razy. Spośród ponad 2,400 przeanalizowanych amerykańskich najgorsza jakość powietrza jest w Los Angeles.

Głównymi źródłami zanieczyszczenia w USA był transport napędzany paliwami kopalnymi, produkcja energii i pożary, które sieją spustoszenie w najbardziej narażonych i zmarginalizowanych społecznościach kraju.

Według danych WHO w 2016 roku z powodu zanieczyszczenia powietrza na całym świecie zmarło około 4,2 miliona ludzi. 

IQAir przeanalizowało stacje monitorowania zanieczyszczeń w 6475 miastach w 117 krajach, regionach i terytoriach.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!