Paracetamol, nikotyna, kofeina, a także leki na padaczkę i cukrzycę – to najczęstsze substancje, jakie badacze z brytyjskiego University of York znaleźli w rzekach na całym globie. Najbardziej zanieczyszczone były wody płynące w Pakistanie, Boliwii i Etiopii.
Naukowcy pobrali próbki wody z ponad tysiąca miejsc testowych w ponad 100 krajach. Okazało się, że więcej niż 25 procent z 258 przebadanych rzek zawierała „aktywne składniki farmaceutyczne”. Ich stężenia uznano za niebezpieczne dla wodnej fauny i flory.
Dwoma najczęściej wykrywanymi w rzekach farmaceutykami były karbamazepina – stosowana w leczeniu padaczki i nerwobólów oraz metformina – stosowana w leczeniu cukrzycy. Stwierdzono również wysokie stężenia kofeiny, nikotyny i paracetamolu, który stosuje się przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. W afrykańskich rzekach znaleziono również duże ilości artemizyniny, wykorzystywanej w medycynie do leczenia malarii.
Najbardziej zanieczyszczone rzeki znajdowały się głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, jak również miejscach, gdzie gospodarka ściekowa i produkcja farmaceutyczna są na niskim poziomie.