USA: inwazja na Ukrainę może się rozpocząć podczas Igrzysk

0
663
Rosja
Fot. Al Jazeera/AP
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę może się rozpocząć w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Jake Sullivan podkreślił, że na granicy rosyjsko-ukraińskiej obserwowana jest eskalacja napięcia. Gromadzone są tam również nowe jednostki wojskowe. Zaznaczył, że decyzja o inwazji zależy wyłącznie od rozkazu Władimira Putina. “Nie będę komentował informacji wywiadowczych, ale mogę powiedzieć, że inwazja może rozpocząć się nawet w trakcie trwania Igrzysk, chociaż niektórzy twierdzili, że wydarzy się to dopiero po nich” – powiedział Jake Sullivan.

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał dziś z przywódcami państw europejskich i Kanady na temat sytuacji wokół Ukrainy. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda, a w rozmowach wzięli udział premier Kanady Justin Trudeau, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, premier Włoch Mario Draghi, kanclerz Niemiec Olaf Scholtz i prezydent Rumunii Klaus Iohannis, a także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz reprezentujący Unię Europejską Ursula von der Leyen i Charles Michel.

W związku z narastającym napięciem na granicy rosyjsko-ukraińskiej prezydent USA Joe Biden zdecydował o wysłaniu do Polski dodatkowych trzech tysięcy żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej. W najbliższych dniach mają oni wyruszyć z bazy w Fort Bragg, a do Polski dotrą na początku przyszłego tygodnia.

Rosja zaprzecza doniesieniom amerykańskiego wywiadu. Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w sobotę będą rozmawiać telefonicznie w sprawie informacji o spodziewanej inwazji Rosji na Ukrainę.

O rozmowę poprosiła strona amerykańska, a ma do niej dojść w sobotę wieczorem czasu moskiewskiego. Biały Dom potwierdził te informacje. W sobotę rosyjski prezydent ma również rozmawiać telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!