Izrael: będzie rządowa komisja ws. Pegasusa

0
285
Fot. ThePrint
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Władze Izraela poinformowały o powołaniu rządowej komisji, która ma zbadać medialne doniesienia o stosowaniu oprogramowania Pegasus wobec postaci życia publicznego. O jej powołaniu poinformował minister bezpieczeństwa wewnętrznego Omer Barlev.
Dziennik Cacalist poinformował, że policja używała podsłuchów mimo braku nakazu sądowego między innymi wobec syna i doradców byłego premiera Benjamina Netanjahu, a także wobec dyrektorów generalnych ministerstw, biznesmenów, szefów związków zawodowych, związku pracodawców oraz samorządowców.

Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Omer Barlev przekazał, że na czele komisji ma stanąć jeden z sędziów w stanie spoczynku. Zapowiedział, że będzie wnioskował do szefa resortu sprawiedliwości, aby komisja mogła wzywać świadków, przesłuchiwać ich oraz uzyskać dostęp do dokumentów.

Jak dodał, dotychczasowe ustalenia wskazują, że do nieprawidłowości doszło za poprzednich rządów i poprzedniego kierownictwa policji. Zapewnił, że pod jego wodzą w Izraelu do takich zdarzeń powtórnie nie dojdzie. Wcześniej część ministrów, wraz z prezydentem Izraela i obecnym szefostwem policji, apelowało o powołanie niezależnej od rządu komisji. 

Oprogramowanie Pegasus założone na dany telefon może pobierać z niego niemal wszystkie dane, w tym sms-y, historię przeglądarki internetowej, czy listę połączeń.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!