Wysoki rangą urzędnik UE o wideokonferencji zwołanej przez prezydenta USA

1
705
Joe Biden
Fot. Baltimore Sun
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Pełna transatlantycka jedność, wsparcie dla Ukrainy, sankcje wobec Rosji, ale też i dialog – tak wysoki rangą unijny urzędnik podsumował ponad godzinną wideokonferencję zwołaną przez prezydenta USA. Dotyczyła ona groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a wziął w niej udział prezydent Polski – Andrzej Duda, oraz przywódcy Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, a także sekretarz generalny NATO oraz przewodniczący Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej.

Po tej wideorozmowie przywódcy zapowiedzieli dalsze, ściślejsze konsultacje w ramach Unii Europejskiej, NATO, oraz OBWE. Z relacji unijnego urzędnika wynika, że uczestnicy rozmowy dyskutowali o wspólnych wysiłkach w celu powstrzymania dalszej rosyjskiej agresji na Ukrainę, włączając w to przygotowania do nałożenia sankcji, które będą oznaczały dla Rosji poważne konsekwencje i ogromne, gospodarcze koszty. Przywódcy uznali, że konieczne jest kontynuowanie dialogu z Rosją, by doprowadzić do zmniejszenia napięcia, ale podkreślili, że kluczowe zasady europejskiego bezpieczeństwa nie podlegają negocjacjom. “Europejskie kraje mają prawo do wyboru sojuszy gwarantujących bezpieczeństwo” – podkreślił jeden z wysokich rangą unijnych urzędników.

Przywódcy, którzy brali udział w wideokonferencji podkreślili także konieczność wsparcia finansowego Ukrainy. Kilka godzin wcześniej Komisja Europejska poinformowała o nowym pakiecie doraźnej pomocy w wysokości miliarda dwustu milionów euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

1 KOMENTARZ

  1. Nie ma co sie tak podniecac co Biden powiedzial na hot mic o dziennikarzu FOX News…
    Trump obrazal dziennikarzy nazywajac ich fake news, tylko za to, ze “osmielili” sie zadawac trudne pytania.
    Roznica pomiedzy nimi polega, Biden zadzwonil do dziennikarza i go przeprosil…
    Trump za swoje chamstwo nigdy nie przeprosil..

    A na marginesie nie od dzis wiadomo, ze Fox News jest dla malo wymagajacej i delikatnie mowiac, “srednio” inteligentnej publiki, he, he.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!