Kazachstan: wzrosła liczba ofiar śmiertelnych protestów

0
547
Fot. Hindustan Times
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

W Kazachstanie podczas antyrządowych protestów zginęło 225 osób – wynika z najnowszych oficjalnych danych.

“W czasie stanu wyjątkowego do kostnic dostarczono ciała 225 osób, z których 19 to funkcjonariusze organów ścigania i personel wojskowy” – poinformował prokuratura generalna Kazachstanu. Wśród ofiar są cywile. W czasie starć ponad 2600 osób trafiło z obrażeniami do szpitali. 67 z nich jest w stanie ciężkim.

Wcześniej władze Kazachstanu informowały o 26 ofiarach śmiertelnych wśród protestujących, określając ich przy tym “uzbrojonymi przestępcami”. Informowano też o 18 zabitych funkcjonariuszach. Informacja o wyższej liczbie ofiar śmiertelnych, 165, podana przez oficjalne kanały na Telegramie, została szybko usunięta.

W Kazachstanie na początku stycznia wybuchły zamieszki. Ich bezpośrednią przyczyną były wysokie podwyżki cen. Tysiące ludzi demolowały budynki instytucji państwowych i sklepy. Prezydent Kazachstanu zdymisjonował rząd i wezwał na pomoc wojska sojusznicze z krajów poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Sytuację w kraju kontroluje teraz wojsko i policja. Żołnierze sił stabilizacyjnych ODKB z Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu zakończyły ochranianie strategicznych obiektów państwowych i wracają do swoich krajów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!