Wielka Brytania: Sąd Najwyższy odesłał sprawę wenezuelskiego złota do sądu apelacyjnego

0
Fot. MercoPress
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Brytyjski Sąd Najwyższy zdecydował o odesłaniu do sądu apelacyjnego sprawy 31 ton wenezuelskiego złota, wartości miliarda dolarów, zablokowanego w Banku Anglii. Rząd Juana Guaido od dawna spiera się o rezerwy kruszcu z prezydentem Nicolasem Maduro. Sąd Najwyższy w Londynie przypomniał, że Wielka Brytania uznaje za głowę państwa Wenezueli właśnie Juana Guaido. Jednocześnie zaznaczył, że brytyjskie sądy nie powinny kierować się wyrokami tych wenezuelskich, które już wcześniej orzekły, że Guaido nie ma prawa do rezerw złota.

Sprawa przed sądem toczy się od 2020 roku, kiedy to przedstawiciele wenezuelskiego rządu złożyli w londyńskim sądzie dokumenty, w których domagają się od Banku Anglii wydania zdeponowanych tam 31 ton złota. Spór wiąże się z wybraniem Nicolasa Maduro na prezydenta Wenezueli w maju 2018 roku. Juan Guaido, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, twierdzi, że wybory jednak były sfałszowane i że to on jest prawowitym przywódcą. Podobnego zdania są rządy około 50 krajów, w tym USA. 

Obie strony utworzyły komitety zarządzające Centralnego Banku Wenezueli (BCV), a każdy z nich wydał inne instrukcje w sprawie rezerw złota, zablokowanego przez Bank Anglii. Sąd w Londynie początkowo wydał decyzję na korzyść Guaido, z kolei Sąd Apelacyjny zatwierdził stanowisko Maduro. Guaido zakwestionował tę decyzję w Sądzie Najwyższym, który teraz odesłał sprawę do ponownego rozpoznania. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!