Facebook: algorytm odpowiedzialny za wpływ na dezinformację i zmiany w dyskursie politycznym w wielu krajach, również w Polsce

0
375
Facebook
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Według NBC News Facebook był odpowiedzialny za „społecznościową wojnę domową” w wielu krajach, w tym w Polsce. W serwisie społecznościowym doszło do przecieku wewnętrznej korespondencji pomiędzy pracownikami serwisu, który doprowadził do jednego z największych kryzysów wizerunkowych w historii tej firmy. 

W 2018 roku Facebook dokonał aktualizacji algorytmu głównej strony. Większy nacisk położono na komentarze i reakcje na wpisy. 

Po zmianie algorytmu łatwiej można było rozpowszechniać dezinformację i skandalizujące posty. Doprowadziło to zmiany dyskursu politycznego w krajach Europy. W 2019 roku w Polsce doszło do polaryzacji głównych stronnictw politycznych – pisze NBC News. Ekstremistyczne partie polityczne w różnych krajach miały cieszyć się z tego, jak nowy algorytm „nagradzał” ich prowokacyjną strategię na różne tematy społeczne.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg miał także osobiście wydać zgodę na polityczne cenzurowanie Facebooka na wniosek władz w Wietnamie. W rezultacie decyzji kongres partii komunistycznej tego kraju znacząco zwiększył cenzurę antypaństwowych wpisów, dając rządowi niemal totalną kontrolę nad platformą. Serwis nie radził i nie radzi sobie również z zalewem wpisów, które podżegają do ludobójstwa w Etiopii czy usuwaniem wpisów handlarzy ludźmi.

W wydanym oświadczeniu Facebook nie przyznaje się do popełnienia jakichkolwiek błędów. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!