Szef WHO przeprasza za molestowanie seksualne i gwałty dokonane przez pracowników organizacji w Demokratycznej Republice Konga

0
239
WHO
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus przeprosił za to, że pracownicy organizacji wykorzystywali seksualnie ludność Demokratycznej Republiki Konga podczas misji, mającej na celu walkę z wirusem Ebola. Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że to “mroczny dzień dla WHO”.

Według raportu komisji, która badała sprawę, podczas misji prowadzonej w latach 2018-2020 83 osoby, w tym 21 pracowników WHO, miało dokonywać nadużyć seksualnych. Jak wynika z prac komisji, doszło również do dziewięciu gwałtów.

Autorzy dokumentu napisali, że był to wynik “systemowych zaniedbań” pracowników WHO. Wykorzystywali oni także swoje wpływy. Według zeznań wielu kobiet oferowali oni pracę w zamian za usługi seksualne.

W wyniku dochodzenia do czasu wyjaśnienia sprawy zawieszonych zostało dwóch wyższych urzędników. Z czterema osobami rozwiązano kontrakty i otrzymały zakaz pracy w Światowej Organizacji Zdrowia.

WHO poinformowała o sprawie władze Demokratycznej Republiki Konga “i innych państw, których może to dotyczyć”.
W maju tego roku media pisały, że władze Światowej Organizacji Zdrowia wiedziały o zarzutach wobec swoich pracowników, lecz nie zareagowały. W wyniku doniesień medialnych 53 państwa wspólnie zaapelowały do WHO o podjęcie zdecydowanych działań w związku z podejrzeniami o nadużycia seksualne w Demokratycznej Republice Konga.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

spotify-podcast-badge-blk-grn-165x40-copy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!