Osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych wykazują mniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe niż osoby, które unikają ich spożywania. Tak wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców. W pierwszej fazie studiów zbadano spożycie tłuszczu mlecznego przez ponad 4 tysiące 60-latków w Szwecji – kraju o jednym z najwyższych na świecie poziomów produkcji i konsumpcji produktów mlecznych. W tym celu sprawdzono stężenie we krwi określonego kwasu tłuszczowego, który najczęściej występuje w produktach mlecznych. Następnie eksperci obserwowali wybraną grupę przez średnio 16 lat, aby stwierdzić ile osób miało zawały serca, udary i inne poważne zaburzenia krążenia oraz ile z nich zmarło.
Po statystycznej korekcie pod kątem innych znanych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, w tym wieku, dochodów, stylu życia, nawyków żywieniowych i chorób współistniejących, naukowcy odkryli, że osoby spożywające więcej tłuszczów mlecznych, wykazywały najmniejsze ryzyko zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe, a także brak zwiększonego ryzyka zgonu.
Zespół następnie potwierdził te odkrycia w innych populacjach po połączeniu szwedzkich wyników z 17 innymi badaniami obejmującymi łącznie prawie 43 tysiące osób z USA, Danii i Wielkiej Brytanii.
W konkluzji badań podano także, że grupa z najwyższym biomarkerem spożycia nabiału miała również, między innymi, znacznie niższy wskaźnik masy ciała (BMI), była bardziej aktywna fizycznie, miała niższy wskaźnik palenia, niższy odsetek cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych, a wyższy poziom edukacji, spożywała więcej warzyw, owoców i ryb oraz jadła mniej przetworzonego mięsa.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie PLOS Medicine.