Stany Zjednoczone wycofały się z Afganistanu

0
595
afganistan
Fot. Axios
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Ostatni amerykański żołnierz opuścił Afganistan. Tym samym zakończyła się trwająca prawie 20 lat wojna z udziałem Stanów Zjednoczonych. Pentagon przyznaje, że nie wszystkich Amerykanów i Afgańczyków którzy z nimi współpracowali, udało się ewakuować. Departament Stanu zapewnia, że zrobi wszystko by mogli oni opuścić Afganistan.

Generał Chris Donahue był ostatnim amerykańskim wojskowym, który opuścił Afganistan. Na opublikowanym przez Pentagon zdjęciu wsiada on z karabinem na pokład samolotu transportowego C-17 – jednej z pięciu takich maszyn, które odlatując z lotniska w Kabulu zakończyły misję USA w Afganistanie. 

„Jestem tu by ogłosić zakończenie wycofywania naszych oddziałów i zakończenie misji ewakuacji Amerykanów, obywateli innych krajów i zagrożonych Afgańczyków” – mówił na konferencji w Pentagonie szef Centralnego Dowództwa USA generał Kenneth McKenzie. 

Choć wojska USA opuściły Afganistan, pozostało tam około 200 obywateli amerykańskich. „Będziemy kontynuować nasze niezłomne wysiłki by pomóc Amerykanom, obcokrajowcom i Afgańczykom opuścić Afganistan jeśli się na to zdecydują” – mówił sekretarz stanu USA Anthony Blinken. Biały Dom poinformował, że spodziewa się iż Talibowie stworzą możliwość bezpiecznego opuszczenia kraju Amerykanom i innym osobom, które się na to zdecydują. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!