USA: politycy krytykują J. Bidena za Nord Stream 2

0
638
Fot. France 24
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Kongresmani z obu amerykańskich partii krytykują rząd Joe Bidena za porozumienie z Niemcami w sprawie Nord Stream 2. Biały Dom tłumaczy, że budowa gazociągu była niemożliwa do zatrzymania i że wypracowano mechanizmy, które zmniejszą ryzyko użycia przez Rosję dostaw energii jako broni przeciwko Ukrainie i krajom wschodniej flanki NATO.

Republikański senator Ted Cruz określił porozumienie USA-Niemcy mianem geopolitycznego zwycięstwa Władimira Putina i katastrofy dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

“Za dziesiątki lat rosyjscy dyktatorzy nadal będą inkasować miliardy z podarunku od Bidena, a Europa wciąż będzie zagrożona szantażem ze strony Rosji” – stwierdził Ted Cruz.

Reprezentująca demokratów, senator Jeanne Shaheen oświadczyła, że Nord Stream 2 nie powinien być ukończony, ponieważ umożliwi Kremlowi prowadzenie wrogich działań w Europie Wschodniej.

Biały Dom tłumaczy, że w momencie objęcia urzędu przez Joe Bidena gazociąg był w 90 procentach ukończony i jego zatrzymanie było nierealne. Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu argumentował, że mimo stanowczej retoryki, administracja Donalda Trumpa zrobiła niewiele, by zatrzymać budowę gazociągu i że rząd Joe Bidena wybrał drogę współpracy z Niemcami przy stworzeniu mechanizmów zabezpieczających przed użyciem przez Rosję Nord Stream 2, jako narzędzia szantażu energetycznego i zapewnienia Ukrainie dochodów z tranzytu gazu przez co najmniej 10 lat. 

We wspólnym oświadczeniu Stany Zjednoczone i Niemcy zadeklarowały, że nie dopuszczą do tego, by Rosja użyła dostaw energii jako politycznej broni przeciwko Europie albo agresji wobec Ukrainy. W razie takich kroków ze strony Moskwy oba kraje mają podjąć działania odwetowe przeciwko Rosji, włącznie z sankcjami.

W deklaracji nie ma jednak zapisu, że sankcje te będą automatyczne. Departament Stanu poinformował o utworzeniu funduszu inwestycji w transformację energetyczną Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów, na który Niemcy wpłacą początkowo 175 milionów dolarów. Dodatkowo Berlin ma wyłożyć 70 milionów dolarów na inwestycje zapewniające bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy oraz wesprzeć projekty w ramach inicjatywy Trójmorza.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!