Polska pomoc humanitarna dotarła na Litwę

0
308
ue pomoc
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Polska pomoc humanitarna dotarła dzisiaj na Litwę. Jest to pilna odpowiedź naszego kraju na zgłoszone przez Wilno zapotrzebowanie pomocowe w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Związane jest ono ze znacznym napływem na Litwę nielegalnych migrantów. 

Konwój z pomocą humanitarną przygotowany został przez Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Wartość przysłanych rzeczy to około 740 tysięcy złotych. W skład transportu wchodzi m.in. kilkadziesiąt namiotów, ponad tysiąc koców, sześć generatorów i systemy grzewcze na paliwo.  

Chargé d’affaires Polski na Litwie Anna Kozłowska-Słupek powiedziała, że drugi konwój przygotowany przez ministerstwo obrony narodowej, ma dotrzeć do Wilna jutro. Jak zaznaczyła, jest to tylko część wsparcia. Polska udzieli też pomocy w ramach unijnej agencji ds. ochrony granic Frontex. “Trzydziestu dodatkowych funkcjonariuszy będzie wspierało ochronę granicy Litwy z Białorusią. Zostanie też przekazany dodatkowy pojazd patrolowy” – dodała Anna Kozłowska-Słupek. “Stoimy ramię w ramię, nie tylko jako sąsiedzi i partnerzy, ale też jako przyjaciele Litwy” – powiedziała dyplomatka. Wiceminister spraw wewnętrznych Arnoldas Abramavicius zaznaczył, że relacje z polskim MSW zostały nawiązane, gdy tylko wybuchł kryzys migracyjny. “To zrozumiałe, że ta współpraca przerodziła się w to wsparcie” – powiedział.

Litewskie władze uważają, że za przerzutem ludzi przez litewską granicę stoi reżim Łukaszenki. Ostatniej doby litewskie służby zatrzymały 110 osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Od stycznia zatrzymano już ponad 2300 imigrantów. Większość z nich to obywatele państw Bliskiego Wschodu. W całym 2020 roku litewskie służby zatrzymały 81 osób, które chciały dostać się na Litwę. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!