Urodziny królowej Elżbiety II

0
182
Królowa Elżbieta II
Fot. Facebook: The Royal Family

Elżbieta II kończy dziś 95 lat. Monarchini spędza zawsze ten dzień prywatnie, bo oficjalne uroczystości zwyczajowo odbywają się w czerwcu. W tym roku są to jednak szczególne urodziny: bez pochowanego w sobotę męża królowej, księcia Filipa.

Nie będzie dziś tradycyjnych wystrzałów armatnich, początkowo dwór informował też, że zrezygnuje też ze zwyczajowego opublikowania zdjęcia monarchini. Ostatecznie jednak się ukazało. A w krótkim oświadczeniu znalazły się podziękowania od monarchini za słowa wsparcia w “bardzo smutnym czasie”. “To oczywiście potężna zmiana w jej życiu. Po ponad siedmiu dekadach jest sama” – podkreśla historyczka monarchii, doktor Ellie Woodacre z uniwersytetu w Winchester.

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w osiemnastym wieku przez króla Jerzego II oficjalne obchody urodzin odbywają się, gdy na Wyspach jest cieplej. Dotąd uroczysty przelot samolotów RAF, uliczne przyjęcia i królewskie pozdrowienie z balkonu Buckingham Palace miały miejsce w czerwcu ale w tym roku, ze względu na pandemię, zostały odwołane. Dwór nie wyklucza jakieś formy zastępczej: skromniejszej i lepiej przystosowanej do czasów pandemii.

Instytucja monarchii, którą Elżbieta II uosabia, cieszy się na Wyspach stabilną popularnością. Od lat za wprowadzeniem tu republiki opowiada się tylko ok. 20 procent badanych. A szef zespołu badań nad konstytucją na University College London podkreśla, że to w dużej mierze zasługa tego, że dwór wycofał się z aktywnego życia politycznego. Nie budzi więc kontrowersji, zamiast tego stanowiąc kulturowy symbol stabilności. “Królowa, panuje, ale nie rządzi” – mówi Polskiemu Radiu profesor Robert Hazell. ” Jako głowa państwa królowa ma niebywale mocne uprawnienia formalne. Powołuje premiera i jego ministrów, zwołuje parlament i zatwierdza uchwalone przez posłów prawa. Ale wszystko to robi na wniosek aktualnego rządu. Tak jest w każdej innej monarchii zachodniego świata” przypomina Robert Hazell. “W ciągu ostatnich dwóch stuleci uprawnienia monarchii zaczęły się zmniejszać. Teraz standardem jest monarchia konstytucyjna. Co więcej – proces trwa: uprawnienia monarchów nadal się kurczą” – podkreśla rozmówca Polskiego Radia.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na alert@polskieradio.com tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!