Świat: raport dot. poprawy jakości powietrza podczas pandemii

0
raport powietrze jakość
Fot. iqair.com/Press release
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Ze względu na pandemię koronawirusa i wprowadzonymi w związku z tym ograniczeniami gospodarczymi, doszło do poprawy jakości powietrza w większości krajów świata. Naukowcy z IQAir – globalnej firmy zajmującej się informacją i technologią o jakości powietrza – przeanalizowali dane dotyczące zanieczyszczenia ze 106 krajów, mierząc przede wszystkim poziom najbardziej szkodliwego dla zdrowia człowieka pyłu zawieszonego PM 2,5 (aerozol atmosferyczny). Największe procentowe obniżenie aerozolu atmosferycznego w atmosferze odnotowano w Singapurze, Pekinie i Bangkoku. 

Najbardziej zanieczyszczone państwa świata to Bangladesz, Chiny, Indie i Pakistan. To w nich także znajduje się 49 spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Na pierwszym miejscu tej klasyfikacji znalazło się chińskie miasto Hotan, gdzie roczny poziom PM 2,5 wynosił średnio 110,2 mikrogramów na metr sześcienny tj. o 11 razy więcej niż ten wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), jako bezpieczny dla zdrowia człowieka. Po Hotan, kolejnych 13 najbardziej zanieczyszczonych miast znajduje się w Indiach, gdzie główne źródła zanieczyszczeń obejmują transport, budownictwo i spalanie odpadów. 

Według raportu IQAir Chiny pozostają największym na świecie producentem i konsumentem węgla, który jest głównym źródłem zanieczyszczenia PM 2,5. Kraj ten robi duże postępy w zakresie energii odnawialnych, ale źródła te stanowią zaledwie 23 procent zużycia energii w Chinach, podczas gdy węgiel 58 procent.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!