Dziś Światowy Dzień Mycia Rąk

0
850
Światowy Dzień Mycia Rąk Chicago USA
Fot. india.com/instagram
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

80 procent wszystkich infekcji przenoszonych jest przez dłonie, dlatego tak istotne znaczenie ma ich właściwa higiena. To niezmiernie ważne zwłaszcza teraz, gdy panuje pandemia. Dziś przypada Światowy Dzień Mycia Rąk. Czynność wydaje się banalna, ale ma – często nieuświadomione – ogromne znaczenie dla zdrowia. Brudne ręce zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem, zachorowania na grypę czy wirusowe zapalenie wątroby typu A tłumaczy pediatra Paweł Strus.  

Z badań wynika, że 70 procent ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a aż 95 procent nie robi tego prawidłowo. Szacuje się, że co ósmy Polak nie ma nawyku mycia rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu. 

Zdaniem Ewy Golonki, naczelnej pielęgniarki w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, najważniejsze jest to, by ręce myć dokładnie, a zabiegowi poświęcić wystarczająco dużo czasu. Wszystko powinno trwać około 30 sekund. Najpierw trzeba zwilżyć dłonie czystą, ciepłą, bieżącą wodą. Następnie nałożyć na nie niewielką ilość mydła, najlepiej w płynie. Potem konieczne jest pocieranie rąk, mycie każdego palca z osobna i grzbietu dłoni. Na końcu trzeba je spłukać i wytrzeć czystym ręcznikiem.  

W tym roku – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest po raz 13. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!