Rekordowe poparcie dla niepodległości Szkocji

0
Szkocja niepodległość
Fot. heraldscotland.com
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rekordowe poparcie dla szkockiej niepodległości. Sondaż telewizji STV pokazuje, że zwolennicy oderwania się od reszty Królestwa mają 16 punktów procentowych przewagi. To najwięcej w historii.

58% pytanych chce końca Zjednoczonego Królestwa, które w obecnej formie istnieje od 1707 roku. Za jednością z Anglią, Walią i Irlandią Północną opowiada się rekordowo niska liczba ankietowanych: 42%. Przeciwnicy niepodległości dominują tylko w jednej grupie wiekowej: ludzi liczących 65 lat i więcej. Wśród najmłodszych wyborców – w wieku od szesnastu do 24 lat – poparcie dla oderwania się od Londynu to prawie 80 procent. Prawo wyborcze w Szkocji przysługuje już szesnastolatkom.

Od początku roku wszystkie sondaże wskazują na przewagę zwolenników oderwania się od Londynu. Większość Szkotów jest prounijna i nie podoba im się brexit ani rząd w Londynie. Popularność Partii Konserwatywnej znacząco spadła w czasach Margaret Thatcher i od tego czasu ugrupowanie ma problem z przekonaniem do siebie wyborców. Co więcej, wSzkocji niepopularny jest szczególnie premier Boris Johnson. 76% mieszkańców kraju deklaruje niezadowolenie z jego działalności. Popularna jest za to szefowa rządu regionalnego- 72% ankietowanych mówi, że popiera Nicolę Sturgeon, która stoi jednocześnie na czele separatystycznej Szkockiej Partii Narodowej.

Wiosną przyszłego roku mają się odbyć regionalne wybory. Sondaże wskazują na zdecydowane zwycięstwo separatystów. Na pytanie czy jeśli Szkocka Partia Narodowa wygra, powinno odbyć się referendum ws. niepodległości, 2/3 pytanych odpowiada twierdząco.

Na razie Boris Johnson wyklucza zgodę na głosowanie, przypominając, że referendum odbyło się już sześć lat temu. Eksperci są jednak zgodni: rządowi centralnemu trudno będzie się w nieskończoność opierać presji politycznej, szczególnie po kolejnych triumfach wyborczych separatystów. W sensie prawnym nie jest jasne, czy zgoda Londynu na referendum jest konieczna, ale separatyści chcieliby ją uzyskać, by uniknąć sporów sądowych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!