42. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową

0
Jan Paweł II
Fot. Europa w działalności Św. Jana Pawła II/gov.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dokładnie 16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły słowa Habemus papam.

Zwiastuję wam radość wielką: mamy papieża – w osobie kardynała świętego Kościoła rzymskiego, Wojtyły, który przybrał sobie imię Jan Paweł II”.

Mija 42. rocznica wyboru na Stolicę Piotrową kardynała Karola Wojtyły.

16 października 1978 roku rozpoczął się wielki pontyfikat, który wprowadził Kościół w nowe tysiąclecie. Święty Jan Paweł II był darem dla świata, kościoła powszechnego i każdego człowieka, a jego pontyfikat wybiegał w przyszłość, mówi redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.

„To otwarcie się Papieża i otwarcie się Kościoła na wszystkich, jego wołanie „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, miało bardzo praktyczny wymiar. To było otwarcie drzwi Kościoła człowiekowi.

Ten pontyfikat miał charakter wybiegający w przyszłość, był profetyczny.

W tym znaczeniu, że Jan Paweł drugi przewidywał, proroczym duchem wydarzenia i wyzwania przed którymi stanie Kościół w nadchodzących czasach.”- mówił duchowny. „Święty Papież Polak podkreślał wagę prawdy w życiu człowieka, dodaje ks. Henryk Zieliński. „Te papieskie encykliki mówiące o duchu, o sensie pracy ludzkiej oraz o miejscu prawdy w życiu człowieka. Prawdy, której się nie ustala zgodnie z procedurami, tylko prawdę, którą trzeba odkryć.”- podkreślił redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.

16 października 1978 roku, po śmierci Jana Pawła I podczas drugiego konklawe w ósmym głosowaniu kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Jego kandydaturę poparło prawdopodobnie 103 kardynałów na 111 głosujących. Oficjalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu św. Piotra 22 października 1978 roku.

Karol Wojtyła był pierwszym papieżem z Polski, ale też pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu niebędącym Włochem. Mając 58 lat, został wybrany najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846 r., który w chwili wyboru miał 54 lata. Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Sprawdź nas na Twitterze: kliknij

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!