Amerykańska prasa szeroko komentuje wyniki unijnego szczytu w Brukseli. Gazety podkreślają przełomowy charakter porozumienia, uznając je za krok do integracji Unii Europejskiej. Washington Post ocenił, że sposób zapisania kwestii praworządności jest sukcesem Polski i Węgier.
New York Times pisze, że zainicjowany przez kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Emmanuela Macrona pakiet stymulacyjny o wartości 750 miliardów Euro stanowi mocny sygnał unijnej solidarności. Amerykański dziennik podkreśla, że Europa po raz pierwszy wypuści na rynek wspólne obligacje, a pomoc finansowa dla krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa zostanie przekazana w formie grantów, a nie pożyczek.
Dziennik Washington Post zwraca uwagę, że porozumienie budżetowe osiągnięto po trwającym 90 godzin maratonie negocjacyjnym, który doprowadził do wielu kompromisów. „Zwycięstwem Węgier i Polski jest rezygnacja w ostatecznym tekście z powiązania dostępu do funduszy z praworządnością” – pisze waszyngtońska gazeta przypominając, że oba kraje były krytykowane przez Brukselę za ograniczanie niezależności wymiaru sprawiedliwości.
Dziennik Wall Street Journal ocenia, że wyniki szczytu w Brukseli prowadzą do pogłębienia integracji Europy. „Porozumienie stanowi znaczący krok w kierunku bardziej autentycznej unii fiskalnej” – podkreśla Wall Street Journal.