Francja: każdego miesiąca dochodzi do niszczenia chrześcijańskich miejsc kultu

0
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Prokurator z regionu Loary Atlantyckiej wszczął dochodzenie w sprawie okoliczności pożaru zabytkowej katedry świętych Piotra i Pawła w Nantes. Wstępne oględziny sugerują, że doszło do celowego podpalenia. Ogień, który wybuchł dziś między 7.00 a 8.00 rano, strawił ponadczterystuletnie organy. Według konserwatorów instrumentu nie uda się odrestaurować. 
Akty anytchrześcijańskie – wandalizm, podpalenia, kradzieże czy napady to właściwie codzienność we Francji – wynika z rejestru społecznego Obserwatorium Chrystianofobii oraz danych francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dane są zgodne co do tego, że większość ze zgłoszonych aktów antychrześcijańskich stanowią przypadki zniszczenia budynków i miejsc kultu – kościołów, kaplic i cmentarzy. 
Jak podaje Obserwatorium Chrystianofobii, od początku roku, celowo podpalone, zostały katedra św. Piotra w Rennes, którą pożar objął 12 czerwca, i wcześniej w marcu kościół Matki Bożej Pani Świata z Sète. Podpalenie jest brane pod uwagę jako prawdopodobna przyczyna styczniowego pożaru kościoła św. Jakuba w Lyonie. 
Niszczone są świątynie i cmentarze. W żniwie zeszłorocznych aktów przemocy znalazły się między innymi zdewastowane kościoły w Yvelines, Tarn, Gard, Côte d’Or czy katedra w Oloron-Sainte-Marie, którą splądrowano z użyciem samochodu-taranu. 
Z danych francuskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotyczących aktów wymierzonych w wyznawców religii, o charakterze antysemickim, rasistowskim czy ksenofobicznym wynika, że w 2019 roku – podobnie jak w poprzednich latach – działania przemocowe najczęściej były wymierzone w chrześcijan. Zarejestrowano 1 052 aktów antychrześcijańskich wobec 687 antysemickich i 154 wymierzonych w muzułmanów. W 2018 roku we Francji odnotowano 1063 akty antychrześcijanskie, a rok wcześniej 1038. Daje to każdego roku średnio niemal trzy przypadki dziennie.  
Według danych służby wywiadu kryminalnego żandarmerii (SCRC) w 2018 roku złodzieje wtargnęli do 129 francuskich kościołów, a ofiarą wandali padło ich 877 (Zdaniem francuskiego MSW – 700). Liczba ataków na kościoły, niszczenie posągów, grobów, kradzieże dzieł sztuki w 2018 roku była na takim samym poziomie jak w roku 2017. 
Zdaniem resortu częstsze przypadki ataków akurat na katolickie miejsca kultu wynikają z tego, że jest ich statystycznie najwięcej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!