Skoki narciarskie: Kobayashi z Kryształową Kulą, Polacy poza podium w Planicy

0

Ryoyu Kobayashi po raz drugi w karierze zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. W ostatnim konkursie w sezonie, na mamucim obiekcie w Planicy, Japończyk zajął ósme miejsce (235,5 m / 230,5 m). Wygrał Norweg Marius Lindvik (241,5 m / 245,5 m), który o 8,3 punktu wyprzedził Japończyka Yukiyę Sato (236,5 m / 242,5 m) oraz o 16,5 punktu Słoweńca Petera Prevca (235,5 m / 240 m).

Najlepszy z reprezentantów Polski Dawid Kubacki został sklasyfikowany na dziewiątej pozycji (231 m / 235 m). Piotr Żyła, który po pierwszej serii zajmował trzecie miejsce, spadł na 12. lokatę (237,5 m / 221,5 m), a Kamil Stoch był 14. (225 m / 231,5 m).

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Ryoyu Kobayashi wyprzedził Niemca Karla Geigera i Mariusa Lindvika. Piotr Żyła był 14., Kamil Stoch 19., Dawid Kubacki 27., Paweł Wąsek 43., Jakub Wolny 47., Andrzej Stękała 60., Aleksander Zniszczoł 66., a Stefan Hula 74.

Małą kryształową kulę za loty otrzymał Słoweniec Ziga Jelar, a zwycięstwo w turnieju Planica 7 odniósł jego rodak Timi Zajc. W Pucharze Narodów triumfowali Austriacy, przed Słoweńcami i Niemcami. Polacy zajęli szóste miejsce.