IO Tokio – 31. lipca

0
Tokio

Reprezentanci Chińskiego Tajpej Lee Yang i Wang Chi-Lin zostali mistrzami olimpijskimi w turnieju gry podwójnej mężczyzn w badmintonie na igrzyskach w Tokio. W finale pokonali Chińczyków Li Jun Huia i Liu Yun Chena 2:0 (21:18, 21:12).
Brązowe medale zdobyli Malezyjczycy Aaron Chia i Yik Wooi Soh, którzy w meczu o trzecie miejsce pokonali Indonezyjczyków Mohammada Ahsana i Hendrę Setiawana 2:1 (21:17, 17:21, 21:14).

Siatkarze plażowi Piotr Kantor i Bartosz Łosiak przegrali z Hiszpanami Pablo Herrerą i Adrianem Gavirą w barażu o 1/8 finału turnieju olimpijskiego w Tokio 29:31, 21:19, 7:15.
Do najlepszej “16” turnieju awansowali bezpośrednio z grupy Grzegorz Fijałek i Michał Bryl. Rywali w następnej rundzie poznają po zakończeniu spotkań barażowych.

Elaine Thompson Herah z Jamajki została mistrzynią olimpijską w biegu na 100 metrów. Zwycięskim czasem 10,61 ustanowiła nowy rekord olimpijski (poprzedni należał do Florence Griffith-Joyner – 10,62 podczas IO w Seulu). Podium uzupełniły jej rodaczki – druga była Shelly-Ann Fraser-Pryce (10,74), a trzecia Shericka Jackson (10,76).

Bartłomiej Adamus zajął siódme miejsce w podnoszeniu ciężarów w kategorii 96 kg podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polak uzyskał w dwuboju 360 kg – 163 w rwaniu oraz 197 w podrzucie.
Złoty medal zdobył reprezentant Kataru Fares El-Bakh (402 kg – 177 + 225), który wyprzedził Wenezuelczyka Keydomara Vallenillę (387 kg – 177 + 210) oraz Gruzina Antona Pliesnoia (387 kg – 177 + 210).

Daniel Stahl został mistrzem olimpijskim w rzucie dyskiem podczas igrzysk w Tokio. Szwed zwyciężył z wynikiem 68,90 m. Srebrny medal wywalczył jego rodak Simon Pettersson (67,39 m), a brązowy medal zdobył Austriak Lukas Weisshaidinger (67,07 m).
W finale zabrakło reprezentantów Polski. Bartłomiej Stój i Piotr Małachowski nie przebrnęli kwalifikacji. Dla dwukrotnego srebrnego medalisty olimpijskiego był to ostatni występ na igrzyskach. 38-letni Małachowski oficjalnie zakończy karierę 5 września podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Jelina Switolina (WTA 6) została brązową medalistką gry pojedynczej w tenisie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Switolina w meczu o zajęcie 3. miejsca pokonała Jelenę Rybakinę (WTA 20) z Kazachstanu 1:6, 7:6 (7-5), 6:4.
W sobotnim finale Czeszka Marketa Vondrousova (WTA 42) zagra ze Szwajcarką Belindą Bencic (WTA 12).

Francuzi zostali mistrzami olimpijskimi w judo w rywalizacji drużyn mieszanych podczas igrzysk w Tokio. W finale pokonali Japonię 4:1. Brązowe medale wywalczyły ekipy z Niemiec oraz Izraela.

Serbowie Novak Djoković i Nina Stojanović oddali walkowerem mecz o brązowy medal w rywalizacji tenisowych mikstów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Tym samym trzecie miejsce zajęli Australijczycy Ashleigh Barty i John Peers.

Nowa Zelandia sięgnęła po złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w rugby siedmioosobowym kobiet. W finale pokonała Francję 26:12 (19:5).
Brąz przypadł reprezentacji Fidżi, która wygrała z Wielką Brytanią 21:12.

Lyu Xiaojun został w Tokio mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów w kat. 81 kg. Chińczyk w dwuboju ustanowił rekord olimpijski rezultatem 374 kg. W rwaniu Chińczyk zaliczył 170 kg, w podrzucie – 204 kg. Oba wyniki są także rekordami olimpijskimi.
Drugie miejsce zajął reprezentant Dominikany Zacarias Michel Bonnat (367 kg), a trzecie – Włoch Antonino Pizzolato (365 kg). Polacy w tej kategorii nie startowali.

Aleksandra Melzacka i Kinga Łoboda uplasowały się na 15. pozycji w żeglarskiej klasie 49er FX podczas igrzysk olimpijskich w Tokio i nie awansowały do wyścigu medalowego. Polki w sobotę zajmowały kolejno: dwudzieste, osiemnaste i dziewiętnaste miejsce.
Przed zaplanowanym na poniedziałek decydującym wyścigiem w klasyfikacji generalnej prowadzą Brazylijki Martine Grael i Kahena Kunze.

Białorusin Iwan Litwinowicz został w Tokio mistrzem olimpijskim w gimnastyce sportowej w skokach na trampolinie. Srebrno zdobył Chińczyk Dong Dong, a brąz przypadł Nowozelandczykowi Dylanowi Schmidtowi.
Polacy nie startowali.

Brytyjczycy w składzie: Kathleen Dawson, Adam Peaty, James Guy i Anna Hopkin – zostali w Tokio mistrzami olimpijskimi w sztafecie mieszanej 4×100 m stylem zmiennym. W finale poprawili rekord świata czasem 3:37,58. Poprzedni najlepszy wynik w historii należał od września zeszłego roku do Chińczyków i wynosił 3:38,41.
Drugie miejsce zajęli Chińczycy, a podium uzupełnili Australijczycy.

Katie Ledecky została w Tokio mistrzynią olimpijską w pływaniu na 800 m stylem dowolnym. Amerykanka, dla której to czwarty medal podczas zawodów w stolicy Japonii, obroniła w ten sposób tytuł sprzed pięciu lat z Rio de Janeiro.
Drugie miejsce zajęła Australijka Ariarne Titmus, a podium uzupełniła Włoszka Simona Quadarella. Polki nie startowały.

Pływak Jakub Majerski zajął 5. miejsce w finale rywalizacji na 100 m stylem motylkowym podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Polak przepłynął dystans w czasie 50,92 sek., bijąc przy okazji rekord kraju.
Zwyciężył Amerykanin Caeleb Dressel, który poprawił swój własny rekord świata wynikiem 49,45 sek. Srebrny medal przypadł Węgrowi Kristofowi Milakowi (49,68 sek.), a po brąz sięgnął Szwajcar Noe Ponti (50,74 sek.).