Polacy na Igrzyskach Olimpijskich – 6. sierpnia

Maria Andrejczyk zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w rzucie oszczepem. 
W najlepszej próbie Polka uzyskała odległość 64,61 m. Zwyciężyła Chinka Shiying Liu (66,34 m), a po brąz sięgnęła Australijka Kelsey-Lee Barber (64,56 m). 
W klasyfikacji medalowej Polacy mają już 12 medali: cztery złote, cztery srebrne i cztery brązowe. 

Aleksandra Mirosław bez medalu we wspinaczce sportowej na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Polka zajęła w kombinacji 4. miejsce, choć zgromadziła tyle samo punktów co trzecia Japonka Akiyo Noguchi.

Dawid Tomala został mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km. Zawody, z powodu warunków atmosferycznych, odbyły się w Sapporo, oddalonym od Tokio ponad 800 km na północ.

Polskie kajakarki awansowały do półfinałów rywalizacji czwórek na 500 m. Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska wygrały swoją serię eliminacyjną i wywalczyły bezpośredni awans do tej fazy. 
Półfinały oraz finał K4 kobiet na 500 m odbędą się w sobotę. 

Roksana Zasina nie będzie walczyć o brązowy medal w olimpijskiej rywalizacji zapaśniczek w wadze do 53 kg. W pojedynku repasażowym Polka przegrała z Joseph Emilienne Essombe Tiako z Kamerunu. 

Tylko Wiktor Głazunow popłynie w półfinale rywalizacji kanadyjkarzy na 1000 m na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W ćwierćfinale odpadł drugi Polak startujący w tej konkurencji, Mateusz Kamiński. 

Wcześniej awans do 1/2 finału w rywalizacji kajakarek na 500 m wywalczyły Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska. 
Półfinały i finały obu konkurencji odbędą się w sobotę. 

Magomedmurad Gadżijew przegrał w ćwierćfinale kategorii do 65 kilogramów w olimpijskiej rywalizacji w zapasach w stylu wolnym. Reprezentant Polski poniósł porażkę z najwyżej rozstawionym, mistrzem świata Rosjaninem Gadżimuradem Raszidowem 2:6. 

Polki odpadły w kwalifikacjach sprintu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Urszula Łoś była 25., a Marlena Karwacka 26. Do fazy pucharowej dostały się 24 zawodniczki.
Najszybsza była Niemka Lea Friedrich.

Polskie kolarki torowe – siostry Daria i Wiktoria Pikulik zajęły szóste miejsce w madisonie (czyli wyścigu punktowym par) podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Z

Aleksandra Mirosław poprawiła rekord świata we wspinaczce sportowej na czas kobiet podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. 
Polka triumfowała w finale pierwszej części kombinacji, uzyskując czas 6,84 sek. Drugie miejsce zajęła Francuzka Anouck Jaubert, a trzecia była Japonka Miho Nonaka. 

Katarzyna Zdziebło zajęła 10. miejsce w chodzie na 20 km podczas igrzysk olimpijskich. Zawody, z powodu warunków atmosferycznych, odbyły się w Sapporo – oddalonym od Tokio o ponad 800 km na północ.

Polscy biegacze awansowali do finału sztafety 4×400 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Tokio. Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Jakub Krzewina i Kajetan Duszyński wygrali swój bieg kwalifikacyjny w czasie 2 minuty 58 i 55 setnych sekundy (2:58,55), wyprzedzając Jamajczyków i Belgów.
Finał – w sobotę o 14.50 czasu polskiego.


Kamil Majchrzak odpadł w ćwierćfinale singla tenisowego challengera na ziemnych kortach w czeskim Libercu. Polak przegrał ze Słowakiem Alexem Molčanem 6:7 (3-7), 3:6. 

Related Posts

W tym roku MŚ w piłce nożnej w Ameryce Północnej

Piłkarskie mistrzostwa świata będą jednym z najważniejszych wydarzeń 2026 roku. Pierwszy raz odbędą się w trzech krajach: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Weźmie w nich udział rekordowa liczba 48 reprezentacji. Mundial rozpocznie się 11 czerwca w Mexico City meczem Meksyk-RPA. Zakończy się 19 lipca. Narodowe drużyny będzie gościć 16 północnoamerykańskich miast. FIFA poinformowała, że już złożono 5 milionów wniosków na bilety, które będzie można kupić w drodze losowania. Chęć ich zdobycia wyrazili fani z 200 krajów. Mieszkańcy Seattle szczególnie polują na wejściówki, gdyż w tym mieście jedno z grupowych spotkań rozegra reprezentacja Stanów Zjednoczonych. “Zobaczyć tutaj, w naszej metropolii, mecz Amerykanów, to coś fantastycznego. Będę się starał zdobyć wejściówki” – mówił jeden z fanów reprezentacji USA. Pierwszy raz w historii awans uzyskała reprezentacja małego wyspowego kraju na Karaibach Curacao. Państwo liczy nieznacznie ponad 180 tysięcy mieszkańców i jest najmniejsze, jakie kiedykolwiek awansowało na piłkarski mundial. (IAR)

Read more

Polska: rekordowa liczba policjantów w służbie

W policji służy rekordowa liczba funkcjonariuszy – na koniec 2025 roku jest ich 102 288. To największa liczba w historii tej formacji. “Jest to rekordowe zatrudnienie w polskiej policji od początku jej istnienia, czyli od 1990 roku” – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej komendant główny policji, generalny inspektor Marek Boroń. “W tym roku przyjęliśmy 8509 młodych adeptów, więc dzisiaj patrzymy optymistycznie na to, co w przyszłym roku” – dodał szef policji. Rośnie też zainteresowanie służbą w policji – w 2025 roku ponad 30 tysięcy kandydatów złożyło podania o przyjęcie. To dwa razy więcej, niż w 2023 roku. Komendant główny podkreślił, że taka sytuacja ma pozytywny wpływ na wybór kandydatów. “Jest więcej kandydatów, bo ponad 30 tysięcy, więc mamy w czym wybierać” – powiedział komendant główny. “Wybieramy tych, którzy są najbardziej sprawni, najlepiej przechodzą testy, rozmowy Rzeczywiście z naszego punktu widzenia to zainteresowanie służbą w policji ma ogromne znaczenie, bo jesteśmy w stanie wybrać lepszych kandydatów” – dodał szef policji. W ciągu roku ze służby odeszło ponad 3,5 tysiąca policjantów. To trzy razy mniej, niż dwa lata temu, kiedy w ciągu roku odeszła ze służby prawie jedna dziesiąta policjantów – prawie 9,5 tysiąca. W ostatnim czasie MSWiA zachęca do wstępowania w szeregi tej największej podległej resortowi spraw wewnętrznych formacji, między innymi wskazując na nowy program mieszkaniowy dla funkcjonariuszy. Obiecuje też regularne inwestycje w sprzęt na podstawie nowego programu modernizacji służb. (IAR)

Read more

Leave a Reply