IO Tokio – 7. sierpnia

0
Tokio

Amerykanie zwyciężyli w rywalizacji lekkoatletycznych sztafet 4×400 m. z wynikiem 2 minuty 55,70 sekundy. Drugie miejsce dla Holandii, a trzecie dla Botswany.

Stany Zjednoczone triumfowały w olimpijskim turnieju koszykarzy podczas igrzysk w Tokio.
W rozegranym w Saitamie finale Amerykanie pokonali Francuzów 87:82 (22:18, 22:21, 27:24, 16:19). Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobył Kevin Durant – 29. Po 16 punktów dla pokonanych rzucili Rudy Gobert i Evan Fournier.

Japończycy pokonali USA 2:0 w finale baseballu na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Jest to pierwsze złoto dla reprezentacji Japonii w historii rywalizacji olimpijskiej. Gospodarze wyszli na prowadzenie podczas trzeciej zmiany, a przewagę dwupunktową osiągnęli w ósmej. W meczu o brąz Dominikana pokonała Koreę Południową 10:6.
Jest to ostatni raz kiedy baseball będzie rozgrywany jako dyscyplina olimpijska.

Zakończyły się trzy finały turniejów zapaśniczych na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
W finałowym pojedynku w kategorii do 65 kilogramów stylem wolnym mężczyzn Japończyk Takuto Otoguro pokonał Azera Hajiego Aliyeva 5:4. Na trzecim stopniu podium stanął Indus Bajrang Bajrang oraz reprezentant Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Gadżymurad Raszydow.

Finał zapaśników w kategorii do 97 kilogramów stylem wolnym mężczyzn zakończył się zwycięstwem reprezentanta Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Abdułraszyda Sadułajewa nad Amerykaninem Kyle’em Snyderem 6:3. Trzecie miejsce zajął Włoch Abraham Conyedo oraz Kubańczyk Reineris Salas.
Złoty medal w finale kategorii do 50 kilogramów zdobyła Japonka Yui Susaki. Zapaśniczka pokonała Chinkę Sun Yanan 10:0. Amerykanka Sarah Hildebrandt oraz Azerka Mariya Stadnik zdobyły brąz.

Irańczyk Sajad Ganjzadeh i Egipcjanka Feryal Abdelaziz sięgnęli w Tokio po złote medale igrzysk olimpijskich w karate w konkurencji kumite.
Rywalizujący w kategorii powyżej 75 kilogramów Irańczyk w finale wygrał z Arabem Taregiem Hamdim przez hansoku 4:0. Reprezentant Arabii Saudyjskiej został zdyskwalifikowany za niedozwolone kopnięcie, którym znokautował swojego rywala. Na najniższym stopniu podium stanęli Turek Ugur Aktas oraz Japończyk Ryutaro Araga.
Startująca w wadze powyżej 61 kilogramów Egipcjanka Feryal Abdelaziz w decydującym pojedynku okazała się lepsza od Azerki Iryny Zaretskiej (zwycięstwo na punkty 2:0). Brązowe medale dla Kazaszki Sofyi Berultsevy oraz Chinki Gong Li.

Szwedzi – Peder Fredricson, Malin Baryard-Johnsson i Henrik von Eckermann – zwyciężyli w finale skoków drużynowych w jeździectwie na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Na drugim miejscu rywalizację zakończyli Amerykanie, a podium uzupełnili Belgowie.
W jeździectwie w tych samych konkurencjach i na równych zasadach rywalizują kobiety z mężczyznami.

Neeraj Chopra zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Tokio w rzucie oszczepem.
W najlepszej próbie Indus uzyskał odległość 87,58 m. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Czesi – srebro zdobył Jakub Vadlejch (86,67 m), a brąz Vítězslav Veselý (85.44 m).

Reprezentantki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Swietłana Kolesniczenko i Swietłana Romaszina, Aleksandra Packiewicz, Ałła Sziszkina, Maria Szuroczkina, Włada Czigirewa, Marina Goliadkina i Polina Komar wygrały złoty medal w pływaniu synchronicznym w układzie dowolnym drużyn.
Na drugim miejscu rywalizację zakończyły Chinki. Podium uzupełniły Ukrainki. Reprezentantki tych samych nacji zapełniły podium w tym samym układzie w rywalizacji duetów.

Sifan Hassan zwyciężyła w biegu na 10000 metrów na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Holenderka pochodzenia etiopskiego ukończyła bieg z czasem 29.55.32 sek. Jest to trzeci medal Hassan podczas tych igrzysk, w tym drugi złoty.
Srebrny medal przypadł reprezentantce Bahrajnu Kalkidan Gezahegne (29:56.18 sek.), a brąz Etiopce Letesenbet Gidey (30:01.72 sek.).

Izraelka Linoy Ashram została w Tokio mistrzynią olimpijską w wieloboju w gimnastyce artystycznej. Srebro zdobyła reprezentantka Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Dina Awierina, a brąz – Białorusinka Alina Harnaśko.
To pierwszy raz od igrzysk olimpijskich w Sydney w 2000 roku kiedy złoto w gimnastyce artystycznej wygrywa reprezentantka niepochodząca z Rosji.

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych kobiet w piłce wodnej kobiet zwyciężyła w finałowym meczu na igrzyskach olimpijskich w Tokio. W finale Amerykanki pokonały Hiszpanki 14:5. W rywalizacji o trzecie miejsce Węgierki pokonały reprezentantki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 11:9.

Chińczyk Cao Yuan został mistrzem olimpijskim w skokach do wody z dziesięciometrowej platformy na igrzyskach w Tokio. 26-latek został tym samym pierwszym zawodnikiem w historii, który zwyciężył we wszystkich konkurencjach w skokach do wody. Reprezentant Chin jest również mistrzem olimpijskim w skokach z platformy trzymetrowej z Rio de Janeiro w 2016 oraz złotym medalistą z Londynu w 2012 w skokach synchronicznych z platformy dziesięciometrowej
Srebro trafiło do rodaka Cao – Yang Jiana, a podium uzupełnił Brytyjczyk Thomas Daley.

Argentyńczycy zdobyli brązowy medal w turnieju siatkarzy na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
W meczu o trzecie miejsce pokonali Brazylijczyków 3:2 (25:23, 20:25,20:25, 25:17, 15:13).

Amerykanka Nelly Korda zdobyła złoty medal w rywalizacji golfistek na igrzyskach olimpijskich w Tokio.
Drugie miejsce zajęła Japonka Mone Inami, a trzecie Nowozelandka Lydia Ko.
Korda jest córką byłego czeskiego tenisisty Petra Kordy.

Anders Mol i Christian Sørum triumfowali w turnieju olimpijskim w siatkówce plażowej podczas igrzysk w Tokio. W finale Norwegowie zwyciężyli reprezentantów Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Wiaczesława Krasilnikowa i Olega Stojanowskiego 2:0 (21:17, 21:18).
Brązowy medal zdobyli Cherif Younousse i Ahmed Tijan. W spotkaniu o 3. miejsce Katarczycy pokonali łotewską parę Mārtiņš Pļaviņš / Edgars Točs 2:0 (21:12, 21:18). W 1/8 finału odpadli Grzegorz Fijałek i Michał Bryl, natomiast Piotr Kantor i Bartosz Łosiak zakończyli rywalizację na barażu o najlepszą “szesnastkę”.