Polska: Iga Świątek wraz z ojcem odznaczeni przez prezydenta

Wiadomości Polska

1
Iga Świątek Andrzej Duda odznaczenie
Fot. Screenshot Video: W Pałacu Prezydenckim
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Złoty Krzyż Zasługi dla Igi Świątek. Odznaczenie zwyciężczyni wielkoszlemowego turnieju tenisowego French Open wręczył prezydent Andrzeja Duda. Jej ojciec Tomasz Świątek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

Iga Świątek otrzymała odznaczenie za “osiągnięcia sportowe i za promowanie Polski na arenie międzynarodowej”, zaś jej ojciec został uhonorowany za “wybitne zasługi w działalności na rzecz promocji i rozwoju sportu”.
Andrzej Duda podkreślał, że sukces Igi Świątek na kortach w Paryżu to wielka chwila dla polskiego sportu. 

“To po raz pierwszy seniorski wielki szlem powędrował w ręce polskiej zawodniczki. To niewątpliwie wydarzenie o charakterze dziejowym w historii naszego sportu, w historii naszego tenisa. Zresztą wielki szlem, ten jeden z najważniejszych, najbardziej tradycyjnych – French Open, Roland Garros – więc wielkie było to dla nas wszystkich przeżycie. Wielką dumę przyniosła nam pani, pani Igo, za co w imieniu wszystkich rodaków, ale także i moim osobistym, chciałem z całego serca podziękować” – zwrócił się do tenisowej mistrzyni Andrzej Duda.

Prezydent mówił również, że to odznaczenia za niezwykłą historię Igi Świątek i jej ojca Tomasza, który od najmłodszych lat wspierał tenisowy rozwój córki. Andrzej Duda zwrócił też uwagę, że to właśnie ojciec młodej mistrzyni nieprzypadkowo otrzymał wyższe odznaczenie państwowe. 

“Wiemy, że gdyby nie tata, gdyby nie to, że tata na tym korcie był, poświęcał się, czynił różnego rodzaju nakłady, żeby ta pani kariera się rozwijała, a wiemy, że nie jest to łatwe i nie jest to tanie. To był wielki wysiłek rodzinny, który na taty głowie spoczywał. To jest za to podziękowanie” – mówił prezydent, dodając, że Tomasz Świątek reprezentował również Polskę w wioślarstwie na igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 roku.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Złoty Krzyż Zasługi otwiera dla Igi Świątek szereg kolejnych zwycięstw i satysfakcji. “Kolejnych wielkich zwycięstw, po których mam nadzieję, że może mnie jeszcze się to przydarzy, a może kolejni prezydenci będą mogli wręczać pani coraz wyższe odznaczenia, dziękując za pani wielki dorobek i wkład w popularyzację polskiego sportu, w promowanie Polski na świecie” – mówił prezydent.

Wicepremier oraz minister kultury i sportu Piotr Gliński podkreślał, że sukces Igi Świątek i jej zespołu można nazwać gigantycznym ze względu na znaczenie tenisa na świecie. 

Polityk przypomniał, że we wrześniu podjęto decyzję o budowie nowoczesnego centrum szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego. 

“To łącznie 23 miliony złotych, inwestycja państwowo-prywatna, 11,5 miliona z budżetu ministra sportu. Po pani sukcesie, to jest pani zasługa, podjęliśmy decyzję o 2 milionach złotych na program ‘Zima Tenisowa’ dla 120 najlepszych polskich tenisistów” – powiedział wicepremier.

10 października Iga Świątek w meczu finałowym French Open pokonała rozstawioną z numerem 4. Amerykankę Sofię Kenin 6:4, 6:1. Tym samym 19-latka z Raszyna została pierwszym polskim zwycięzcą turnieju wielkoszlemowego w grze pojedynczej.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

  1. Fajna uroczystość, chociaż niestety odznaczał prezydent Wolaków. Wszystko bardzo miłe, ale czy jakaś pani może skomentować buty tenisowej mistrzyni? Kostium elegancki ale te buty!!!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!