Polska: Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie Hansa G.

0
244
Screen-Shot-2021-07-24-at-11-51-39-AM

Sąd Najwyższy uznał, że niemiecki przedsiębiorca Hans G. nie używał gróźb karalnych wobec Natalii Nitek-Płażyńskiej. Tym samym Sąd najwyższej instancji oddalił kasację prokuratury w Gdańsku.

Chodzi o sprawę niemieckiego przedsiębiorcy, który obrażał swoich pracowników, mówił między innymi, że “Polacy są idiotami”, czy “małpa to Polak”. Zachowanie mężczyzny nagrała jedna z jego pracownic – Natalia Nitek-Płażyńska. Sąd pierwszej instancji uznał, że G. jest winny znieważania swoich pracownic i używania gróźb karalnych wobec Natalii Nitek – Płażyńskiej. Z kolei sąd drugiej instancji uznał G. za niewinnego kierowania gróźb karalnych. 

Dzisiaj Sąd Najwyższy podtrzymał wyrok Sądu Okręgowego. Jak powiedziała sędzia sprawozdawca – Małgorzata Wąsek-Wiaderek, w ocenie Sądu, nie było podstaw do uznania kasacji. “Nasze orzeczenie oddalające tę kasację jako oczywiście bezzasadną, nie oznacza aprobaty dla zachowania oskarżonego. Tylko, że Sąd Najwyższy nie był od oceny zachowania oskarżonego, tylko od oceny, czy Sąd Odwoławczy uniewinniając go w 2. Instancji nie naruszył rażąco prawa. Takiego naruszenia prawa się nie dopatrzyliśmy” – dodała Sędzia.

Pokrzywdzona, Natalia Nitek-Płażyńska, po wysłuchaniu orzeczenia powiedziała, że w jej opinii Sąd Najwyższy nie stanął na wysokości zadania. “Mówimy tutaj kwestii gróźb karalnych, których ja też byłam odbiorcą. Słyszałam niejednokrotnie od swojego przełożonego, co zrobiłby Polakom. To nagranie, na którym mówi, że <>. Tak mówił Niemiec w Polsce, dlatego uznałam, że trzeba z tym walczyć. Szkoda, że Sąd Najwyższy w taki sposób odszedł do tej sprawy” – dodała Natalia Nitek – Płażyńska.

W tej sprawie równolegle toczy się proces cywilny, z powództwa Natalii Nitek-Płażyńskiej. Sąd pierwszej instancji nakazał Hansowi G. zapłatę 50 tysięcy złotych na oddział muzeum Stutthof w lesie Piaśnickim. Sąd Apelacyjny zmniejszył kwotę do 10 tysięcy złotych, a także uznał, że Natalia Nitek-Płażyńska nadużyła zaufania byłego pracodawcy, nagrywając z ukrycia jego wypowiedzi.
Powódka złożyła skargę kasacyjną. Na razie nie ma terminu rozprawy.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!