Polska jest drugim krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych, który będzie korzystał z systemu aerostatów radiotechnicznych „Barbara” – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON podpisał umowę w sprawie dostawy czterech statków powietrznych, które będą stacjonowały na posterunkach wzdłuż wschodniej oraz północno-wschodniej granicy Polski. Wartość umowy to około 960 mln dolarów.
Jak powiedział minister, to ważny element wyposażenia armii, który podnosi nasze zdolności i bezpieczeństwo Polski. “Aerostaty Barbara wraz z całą logistyką i innymi elementami zostają dziś zakupione. Ta umowa definiuje nasze bezpieczeństwo. (…) Polska będzie drugim krajem na świecie, który będzie korzystał z tego rodzaju systemu” – powiedział wicepremier. Wyjaśnił, że są to systemy radiolokacyjne, które działają na niższych wysokościach. “Wojna na Ukrainie pokazała jak ważne są to systemy. Bezpieczeństwo nas łączy. Dobrze, że mamy sprawdzonych sojuszników” – powiedział Władysław Kosiniak – Kamysz.
Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski zwrócił uwagę, że systemy radiolokacyjne będą oznaczały zwiększenie interoperacyjności polskiego wojska i sił zbrojnych pozostałych państw NATO. „Ta zapewni silne odstraszanie na wschodniej flance Sojuszu. Ten zakup gwarantuje, że Polska będzie miała najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne narzędzia, które służą do obrony terytorium NATO ” – mówił Mark Brzezinski.
Podkreślił również, że wojna na Ukrainie pokazała, iż tego rodzaju systemy są koniecznością wobec zagrożenia ze wschodu.
Aerostaty rozpoznawcze w systemie Barbara mają zdolność wykrywania szerokiej gamy obiektów, takich jak pociski rakietowe, samoloty, drony i jednostki nawodne. Zasięg wykrywania obiektów przez aerostaty wynosi ponad 300 kilometrów.