104 lata temu urodził się św. Jan Paweł II

0
Jan Paweł II
Fot. Europa w działalności Św. Jana Pawła II/gov.pl
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Dziś swoje 104. urodziny obchodziłby jeden z największych Polaków, orędownik Pokoju, który zmienił oblicze świata i Kościoła – papież Jan Paweł II. Był poetą i poliglotą, dramaturgiem i pedagogiem, filozofem historii i fenomenologii. Jan Paweł II odbył 104 podróże apostolskie i odwiedził 129 krajów.

Najczęściej odwiedzanym krajem była jednak Polska, która oczekiwała na iskrę nadziei – przypomniał historyk profesor Janusz Odziemkowski. „Nie możemy nie doceniać tego, co zrobił dla Polski i świata w mrocznym czasie, kiedy wydawało się, że ta czapa niewoli komunizmu nad Polską tak mocno siedzi, że głowy spuszczone były i brak nadziei. I wtedy Jan Paweł II poruszył tę nadzieję wizytą w Polsce. A to co najważniejsze powiedział tutaj, w Warszawie – Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! Wszyscy się wtedy ocknęli jakby i wtedy się zaczęło odrodzenie nasze” – przypomniał profesor Odziemkowski.

Karol Józef Wojtyła urodził się jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku w parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Ksiądz Andrzej Kuflikowski przypomniał, że Karol Wojtyła urodził się w maju, czyli w miesiącu, w którym Kościół katolicki czci szczególnie Matkę Bożą. „Karol Józef Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Przyszedł na świat parę minut przed 19, kiedy w kościele wadowickim śpiewano Litanię Loretańską. Od samego początku święty Jan Paweł II jest zawierzony Maryi. Kiedy zmarła jego rodzona matka, tato zaprowadził go do Kalwarii Zebrzydowskiej i powiedział: Karolu, tu jest twoja Matka” – przypomniał ksiądz Kuflikowski.

Emilia Wojtyłowa zmarła w Wadowicach 13 kwietnia 1929 roku, w wieku 45 lat. Karol miał wtedy dziewięć lat. Wtedy w życiu Karola Wojtyły rolę opiekunki, pocieszycielki i orędowniczki zajęła Maryja. Pobożność Maryjną Ojciec święty wyraził w swoich insygniach – dodał ksiądz Kuflikowski. „Kiedy został biskupem, na propozycję herbu biskupiego – papież wziął ołówek, kawałek koperty i narysował krzyż, pod nim literę M i napis Totus Tuus – Cały Twój Maryjo” – mówił duchowny. Przypomniał, że Maryja prowadziła go przez całe życie i była jego prawdziwą Matką. „On Jej słuchał, starał się być pod Jej obroną” – zauważył.

Dziś Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w 104 rocznicę urodzin Jana Pawła II zaprasza na zwiedzanie ekspozycji w ramach Nocy Muzeów. Od godziny 18 do 22 po muzeum będzie oprowadzał przewodnik, zaplanowano też spotkanie z historycznymi postaciami i prelekcję o Emilii Wojtyłowej.

Karol Józef Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. W latach 1958-1964 był biskupem pomocniczym krakowskim, a następnie arcybiskupem metropolitą krakowskim w latach 1964-1978. Został kardynałem w 1967 roku. Był 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego w latach 1978-2005, świętym Kościoła katolickiego. Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich oraz 45 listów apostolskich. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Pogrzeb papieża odbył się 8 kwietnia. Na datę liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża Polaka. Kanonizacji Jana Pawła II dokonał papież Franciszek w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!