Polska: zakończyły się ćwiczenia Defender-24 Cyber

0
Fot. X: CyberWojska
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Polscy żołnierze ćwiczyli obronę oraz atak w sferze cyberprzestrzeni w trakcie przerzutu dużej ilości wojsk z Ameryki Północnej i Europy zachodniej na wschodnią flankę NATO. Dziś zakończyły się ćwiczenia Defender-24 Cyber, które towarzyszyły największym od lat ćwiczeniom NATO: STEADFAST Defender-24.

Ćwiczenia Defender-24 Cyber polegały na ochronie infrastruktury cyfrowej i sieci w trakcie dużych manewrów wojsk NATO. Polscy żołnierze z Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni wcielili się jednocześnie w rolę obrońców oraz atakujących. W drużynie obrońców, która operowała z Legionowa, obok Polaków znajdowali się żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, Norwegii i Finlandii, podczas gdy w rolę adwersarzy działających z Tallina wcielili się Polacy, Amerykanie, Szwedzi oraz Estończycy.

Jak podkreśla podpułkownik Przemysław Lipczyński, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, ochrona strefy wirtualnej jest równie istotna jak fizyczna ochrona przemieszczających się wojsk. Skuteczny atak i zablokowanie systemów, łączności i przesyłania danych może mieć katastrofalne skutki dla powodzenia całej operacji. “Takie ćwiczenie kompleksowo podchodziło do obrony cyberprzestrzeni, zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich systemów wykorzystywanych przez wojsko do organizacji i realizacji przerzutu transportu jak i ochrony infrastruktury krytycznej państw, przez które przemieszczają się transporty” – powiedział rzecznik DKWOC. 

Trwające ćwiczenia NATO STEADFAST Defender-24 to największe manewry od wielu lat, w których udział bierze większość państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ćwiczenia polegają na przerzucie żołnierzy, sprzętu oraz zaopatrzenia ze Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej na wschodnią flankę NATO, w tym do Polski. Udział w manewrach bierze udział około kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy. Ćwiczenia trwają jednocześnie na dwóch kontynentach, na Atlantyku, w Arktyce oraz właśnie w cyberprzestrzeni. Dziś zakończono ćwiczenia ataku i obrony cyberprzestrzeni, główne manewry STEADFAST Defender-24 potrwają do końca maja.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!