Polska: premier wymienia ministrów

0
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Premier wymienił czterech ministrów. Nowym ministrem spraw wewnętrznych został Tomasz Siemoniak, ministrem rozwoju został Krzysztof Paszyk, Jakub Jaworowski stanął na czele resortu aktywów państwowych, a nowym ministrem kultury – Hanna Wróblewska. 
Z rządu odchodzą kandydujący do europarlamentu: Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Krzysztof Hetman i Borys Budka. Nowi ministrowie zostaną formalnie powołani w poniedziałek.

Donald Tusk podziękował dotychczasowym szefom resortu i zapewniał, że wykonali swoje zadania. “Te pierwsze miesiące to były miesiące rozbijania muru. Dziś nadchodzi czas porządkowania” – podsumował szef rządu. 

Premier Tusk mówił, że trudna sytuacja bezpieczeństwa skłania do jeszcze lepszej koordynacji służb. Stąd nominacja Tomasza Siemoniaka do MSWiA, który pozostanie też koordynatorem służb specjalnych. Premier powiedział, że liczy też na dobrą współpracę nowego ministra z ministrem obrony. Tomasz Siemoniak jeszcze dziś na kolegium służb specjalnych ma przedstawić projekt powołania komisji badającej wpływy komisji do zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich na polskie życie publiczne w ostatnich latach.

Z kolei nowego ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworowskiego czeka nie tylko “czyszczenie” spółek skarbu państwa, ale też dążenie do ich lepszej współpracy. Dotyczy to zwłaszcza spółek o znaczeniu strategicznym. 

“Całe jej życie i dorobek to najlepsze argumenty na rzecz tej nominacji” – mówił premier o nowej minister kultury. Donald Tusk zaznaczył, że jest ona znana w świecie sztuki i kultury. Ma między innymi kontynuować “trudne dzieła” poprzednika. Nowa minister jest historykiem sztuki. Wcześniej pracowała w resorcie, była też wieloletnią dyrektorką Zachęty i wicedyrektorką w powstającym Muzeum Getta Warszawskiego. 

Powołanie nowych ministrów przez prezydenta ma nastąpić w poniedziałek o 10:30. 

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!