Prezydent A.Duda o Konstytucji 3 Maja

0
Fot. Kancelaria Prezydenta RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Mamy być z czego dumni, mieliśmy drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną konstytucję – mówił prezydent Andrzej Duda. W okolicznościowym przemówieniu wygłoszonym na placu Piłsudskiego w Warszawie z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji poruszył też kwestie współczesnej polityki międzynarodowej i krajowej. Apelował do politycznych elit o pracę na rzecz rozwoju Polski oraz o dbałość o polskie wojsko.

Andrzej Duda powiedział, że ostatnie trzy dni świętowania to “patriotyczny maraton”, który pokazuje “skąd idziemy, gdzie jesteśmy i dokąd powinniśmy zmierzać”. Prezydent podkreślił, że Polska przeszła już drugą drogę w kierunku niezależności, bezpieczeństwa i dobrobytu.

Stwierdził, że wieżowce w Warszawie pokazują dynamikę jej rozwoju i nowoczesność. Warszawa – mówił Andrzej Duda – staje się prawdziwym światowym centrum naszej części Europy. Prezydent zauważył, że dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej kilometry nowoczesnych dróg możemy liczyć w tysiącach.

Polska będzie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny. Taką perspektywę zarysował Andrzej Duda, dziękując jednocześnie Polakom za wszelką pomoc okazaną obywatelom Ukrainy, którzy zamieszkali w Polsce po rosyjskiej inwazji na ich państwo. “Wystawiliście nam piękne świadectwo na cały świat” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda stwierdził, że rosyjski imperializm jest najpoważniejszym zagrożeniem dla Polski. “Odrodził się potwór, jeden z najniebezpieczniejszych potworów, jakie dla nas istnieją: rosyjski imperializm” – powiedział prezydent. Dodał, że jest to “smok, który niejednokrotnie w historii nas pożerał”. “Dzisiaj próbuje pożreć naród ukraiński, ich ziemie i ich państwo” – podkreślił Andrzej Duda.

Polska może i musi zbudować Centralny Port Komunikacyjny – ocenił prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy Polska nie powinna stronić od dużych projektów i inwestycji. Centralny Port Komunikacyjny – stwierdził prezydent – jest potrzebny ze względów ekonomicznych i bezpieczeństwa. “W najdalsze zakątki chcemy polecieć stąd, chcemy polecieć z Polski, chcemy polecieć z naszego lotniska, które zarazem będzie wielkim hubem gospodarczym” – powiedział Andrzej Duda. Podkreślał, że nowe lotnisko byłoby ogromnym zapleczem logistycznym w kwestii bezpieczeństwa, mogąc przyjąć tysiące żołnierzy.

Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Jej twórcy inspirowali się myślą polityczną i społeczną europejskiego oświecenia oraz konstytucją amerykańską z 1787 roku. Jedenaście artykułów Ustawy Rządowej, uchwalonej 233 lata temu, wprowadzało między innymi trójpodział władzy, monarchię dziedziczną oraz opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem, znosiło także liberum veto. I choć ustawa zasadnicza przyjęta przez Sejm Czteroletni obowiązywała jedynie 14 miesięcy, była symbolem dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!