Polska – matura 2024: we wtorek rozpoczynają się egzaminy

0
matura
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

We wtorek maturzyści z całego kraju rozpoczną pisać egzamin dojrzałości. Do matury podejdzie ponad 260 tysięcy tegorocznych abiturientów oraz 54 tysiące tych, którzy chcą poprawić swoje wyniki z lat ubiegłych.

To pierwszy rok, kiedy po likwidacji gimnazjów do matury przystąpią absolwenci pięcioletniego technikum i drugi dla czteroletniego liceum. Zdający napiszą egzamin w nowej formule, która różnie się pod poprzedniej przede wszystkim na egzaminie z języka polskiego.

Składa się on z trzech części – testu literacko – historycznego, części nazwanej “Język polski w użyciu” oraz wypracowania – wyjaśnia dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej – Marcin Smolik. “Staraliśmy się dobrać tak tematy wypracowania, aby maturzyści mogli się odwołać do szerokiego spektrum lektur. Żeby temat nie ograniczał gigantycznie lektur, do których można się odwołać, bo to też jest istotne.

Więc mamy nadzieję, że arkusz z języka polskiego nie spowoduje jakiegoś niezadowolenia, i nauczycieli, i maturzystów. Skupiliśmy się w nim na naprawdę najważniejszych umiejętnościach” – dodał Marcin Smolik.

Matura pisemna z języka polskiego w nowej formule trwa też dłużej – 240, a nie jak w starej formule – 170 minut.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!