Polska: Sejm rozpoczął prace nad zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym

0
Fot. Twitter: Sejm RP
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Sejm rozpoczął prace nad zmianami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Poselski projekt nowelizacji ustawy o TK oraz projekt wprowadzający te przepisy określają zasady i organizację działania tej instytucji.

Katarzyna Ueberhan z Nowej Lewicy tłumaczyła w Sejmie, że proponowane zmiany prawne przywrócą porządek prawny. “Dzisiaj tymi przepisami przywracamy praworządność, przywracamy wreszcie poczucie bezpieczeństwa” – powiedziała posłanka. Dodała, że jest to ważny krok dla obywateli, bo możliwe będzie odtworzenie system kontroli prawa w zgodzie z konstytucją.

Proponowane zmiany krytykuje Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Krzysztof Szczucki powiedział, że większości rządzącej chodzi tylko o przejęcie kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym. “Ci, którzy jeszcze niedawno określali się mianem obrońców konstytucji, stają się jej grabarzami.

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym jest wyrokiem, który wydaliście na tą instytucję. Nazwać was obrońcami demokracji, obrońcami praworządności to tak jak nazwać piratów drogowych z obrońcami bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – powiedział poseł Szczucki.

Barbara Dolniak z Koalicji Obywatelskiej mówiła, że to rządy PiS doprowadziły do upolitycznienia Trybunału Konstytucyjnego, a nowe przepisy mają to zmienić. Podkreśliła, że KO zapowiedziała przywrócenie niezależności Trybunału i właśnie tworzone są nowe, mocne mechanizmy, które zabezpieczą Trybunał przed działaniami, jakie stosował PiS. Posłanka wskazała, że jest to projekt, który nie narodził się w zaciszu gabinetów partyjnych. “Efektem prac jest projekt społeczny, ekspercki i przede wszystkim apolityczny” – powiedziała Barbara Dolniak.

Tomasz Zimoch z Polski 2050 Trzeciej Drogi podkreślił, że aby naprawić sytuację w Trybunale Konstytucyjnym, konieczne są zdecydowane działania prawne. “Na silną korozję nie wystarczy papier ścierny. Byłby skuteczny, gdyby trzeba było zlikwidować tylko drobne pęcherzyki rdzy. Silna rdza wymaga szlifierek i takimi szlifierkami są projekty ustaw dotyczące silnie skorodowanego Trybunału Konstytucyjnego” – powiedział poseł Zimoch.

Według projektu na sędziego Trybunału będą mogły kandydować osoby, które co najmniej 4 lata nie były członkami partii, posłami, ani senatorami. Przedstawione rozwiązania mają także spowodować, że jedna większość sejmowa nie będzie mogła na trwałe ukształtować składu Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego wśród propozycji znalazła się sejmowa większość kwalifikowana trzech piątych głosów do wyboru sędziego, a także tak zwany wybór schodkowy – pięciu sędziów wybranych na trzy lata, pięciu sędziów na sześć lat, a pięciu na pełną dziewięcioletnią kadencję.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!