“Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczny Dzień Papieski. Przedstawiła je Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obchodzony w tym roku 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych 24. Dzień Papieski ma być okazją do przybliżenia nauczania papieża Polaka.
Przewodniczący Fundacji ksiądz Dariusz Kowalczyk podkreśla, że najważniejszą lekcję na temat cierpienia, ewangelii, starości i cierpienia Jan Paweł II pokazał swoim życiem. “Mówił [o tym] także podczas pielgrzymek, pisał w dokumentach, jak na przykład w liście o chrześcijańskim wymiarze cierpienia Salvifici doloris. W 1999 roku Jan Paweł II napisał bardzo osobisty list do braci i sióstr w podeszłym wieku. Wspominał w nim swoje doświadczenia, pisał, że z wielką nadzieją, bez cienia smutku i goryczy czeka na moment, kiedy Bóg wezwie go z życia do życia. W liście zwraca się do ludzi młodych, w sile wieku, pokazuje jak wiele starsi mogą zaoferować młodym” – dodaje ksiądz.
Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia wspiera stypendiami papieskimi uzdolnioną młodzież z niezamożnych rodzin. Ksiądz Łukasz Nycz z Fundacji podkreśla, że szczególnie z odpisu 1,5 procent podatku w ubiegłym roku udało się zebrać na ten cel około trzystu tysięcy złotych, dzięki czemu ufundowano stypendia dla 50 studentów i młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. W myśl tegorocznego hasła dnia papieskiego stypendyści służą także pomocą osobom starszym. “Nasi stypendyści są bardzo często są wolontariuszami w DPS-ach, w domach dziecka, starają się odpowiadać na problem cierpienia nie tylko teoretycznym namysłem, któremu ma służyć Dzień Papieski, a przede wszystkim praktyką z życia i świadectwem” – mówi ksiądz Łukasz Nycz. Dodaje, Jan Paweł II pokazywał, że kluczem i odpowiedzią na tajemnicę cierpienia jest Chrystus, który pokazywał, jak służyć w cierpieniu i jak służyć cierpiącym.
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia uczestniczą również w spotkaniach formacyjnych przeżywanych w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Sercem programu formacyjnego są wakacyjne obozy integracyjno-formacyjne dla studentów, maturzystów i uczniów.
Środki finansowe pozyskane z inicjatyw związanych z Dniem Papieskim oraz wpłacane przez cały rok darowizny od osób fizycznych pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego dla około dwustu osób, w tym 57 osób z Ukrainy. Tegoroczna kampania Fundacji dotycząca przekazania 1,5 procent podatku odbywa się pod hasłem “Tak mało trzeba, by podarować uśmiech”.