Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z KPO

0
Fot. Radio Zachód
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Do Polski trafiły pieniądze z pierwszego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy – prawie 27 miliardów złotych (6,3 miliardów euro). Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej kolejne wnioski – drugi i trzeci – resort planuje złożyć w sierpniu lub na początku września. Chodzi o to, by do końca roku mieć kolejną płatność.

Szefowa resortu funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz powiedziała, że dzisiejsza wypłata to największy jednorazowy przelew w historii naszego członkostwa w Unii Europejskiej. Dodała, że pieniądze zostaną przeznaczone na szereg różnych inwestycji – między innymi na inwestycje w czyste powietrze, białe plamy w obszarze szerokopasmowego internetu, także na inwestycje w remonty i nowe drogi na kolei, bezpieczeństwo transportu, żłobki.

W sumie z KPO Polska ma dostać prawie 60 miliardów euro – w tym 25,3 miliardy euro stanowić mają dotacje, a 34,5 miliardy euro preferencyjne pożyczki. Pieniądze te trzeba wydać do końca 2026 roku. Konsultacje publiczne dotyczące rewizji KPO kończą się dzisiaj. Na ich podstawie będzie przygotowany raport.

“To ważny dzień dla Polski. Gratulacje” – tak przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała wypłatę pierwszej transzy pieniędzy z KPO.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!