Europa: rozbito międzynarodowy gang, który wyłudził ponad 600 mln euro

0
Fot. cannareporter.eu
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Europejskie służby rozbiły międzynarodowy gang oszustów, który wyłudzał pieniądze na inwestycje w marihuanę medyczną. Według śledczych przestępcy wyłudzili od swoich ofiar łącznie 645 milionów euro. Rzeczywiste straty mogą być jednak jeszcze większe.

Chodzi o oszustwo inwestycyjne “JuicyFields”. Policjanci z kilku krajów Europy prowadzą międzynarodowe śledztwo, któremu przewodzą służby hiszpańskie. Przedwczoraj aresztowano w sprawie dziewięć osób i przeszukano 38 domów. Jeden z podejrzanych został zatrzymany w Lublinie. Akcję przeprowadzono w 11 krajach, zaangażowanych w nią było ponad 400 funkcjonariuszy organów ścigania.

Jak ustalili śledczy, oszuści wyłudzali pieniądze w 35 krajach, także w Polsce. Jako inwestorów zarejestrowali 550 tysięcy osób. Szacuje się, że faktycznie pieniądze przelało im ponad 180 tysięcy osób z całego świata. Najwięcej poszkodowanych jest w Europie.

Oszuści mieli wyłudzać pieniądze, oferując inwestycje w uprawę konopi indyjskich przeznaczonych do celów leczniczych. W tym celu stworzyli specjalną platformę crowdsourcing – do pozyskiwania wpłat – którą reklamowano w mediach społecznościowych. Ofiarom obiecywano zyski w wysokości od 70 do 168 procent rocznie.

Aby się uwiarygodnić, oszuści uczestniczyli w międzynarodowych targach konopi indyjskich. Ofiary zabierano też na legalne plantacje konopi indyjskich, które były zaangażowane w przestępstwo.

Przestępcy działali od początku 2020 roku do lipca 2022 roku. Wyłudzone od ofiar pieniądze, zamiast inwestować w uprawę konopi, wykorzystali do zbudowania piramidy finansowej. Pieniądze od nowych inwestorów wypłacali wcześniejszym klientom z dużym zyskiem. W ten sposób stworzyli wrażenie wysoce opłacalnej inwestycji, co ułatwiło im pozyskiwanie kolejnych klientów. W lipcu 2022 roku gang zablokował użytkownikom dostęp do platformy i przestał wypłacać pieniądze inwestorom.

Nie wiadomo, czy zatrzymanym osobom postawiono zarzuty. Hiszpańska policja podała, że funkcjonariusze zabezpieczyli konta bankowe oszustów, a także gotówkę i środki wartości ulokowane w kryptowalutach. W sumie zajęto majątki warte prawie dziewięć milionów euro.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!