Warszawa: pożegnanie Ernesta Brylla

0
Fot. X: @prezydentpl/Przemysław Keler
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Rodzina, kapłani, przedstawiciele władz, świat kultury i sztuki, wierni oraz przyjaciele pożegnali Ernesta Brylla. Poeta, pisarz i dyplomata zmarł 17 marca w wieku 89 lat. Mszy świętej żałobnej w kościele ojców Dominikanów na Służewiu przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Hierarcha na początku Eucharystii przypomniał, że żegnamy człowieka wyjątkowego. 

„Człowiek wszystkim nam znany, wielowymiarowy, wielki poeta, pisarz, dziennikarz, w swoim czasie także dyplomata, a przy tym chrześcijanin, katolik głębokiej i spójnej wiary. Wiara kształtowała jego życie i łączyła się z życiem codziennym i tym wszystkim, co na co dzień robił i nie wstydził się tej wiary wyznawać” – przypomniał hierarcha.

Homilię wygłosił przyjaciel zmarłego, ksiądz profesor Krzysztof Pawlina, który powiedział, że Ernest Bryll zjednywał sobie ludzi i wzywał do pojednania. „Bądźmy sobie bliscy, nie wiem, czy to nie był leitmotiv życia świętej pamięci Ernesta Brylla. Powracało jak echo – co się z nami stało? – pisał bowiem z doświadczenia bólu, porwanych relacji przyjaciół okresu Solidarności. Jakby prosił, bądźmy dla siebie bliscy” – przypomniał kapłan. Dodał, że poeta niósł w sobie świat Boga, choć tak Go w sposób wyraźny nie nazywał, zawsze był w metaforze, symbolu czy porównaniu.

„A w rzeczywistości to Ten, którego tak trudno opisać, za zasłoną słowa – Słowo Odwieczne. Różaniec w ręku i proste pacierze wielkiego poety” – mówił. Przypomniał też, że szczególnie miejsce w sercu Ernesta Brylla zajmował kult Matki Bożej. “Z typowym sobie poczuciem humoru mówił, – Jak umrę, to Ona pierwsza wychyli się z Nieba i powie – Dajcie mi go tutaj, do mnie, – Bryll, jaki ty jesteś brudny, idź się umyj, a później przyjdź na zupę” – wspomniał duchowny.

List od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odczytał minister prezydencki Wojciech Kolarski. 

Po Mszy świętej odprowadzono trumnę zmarłego do grobu rodzinnego na cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej.

Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 roku w Warszawie. Został wychowany w tradycji patriotycznej II Rzeczypospolitej, jego ojciec Stanisław był przedwojennym wojskowym. W czasie okupacji był Zawiszakiem, członkiem najmłodszej drużyny Szarych Szeregów. Po wojnie krótko konspirował w podziemnym skautingu, maturę zdał jako szesnastolatek. Po krótkim epizodzie robotniczym w gdyńskiej elektrowni portowej dostał się na polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Ernest Bryll był dziennikarzem, szefem zespołów filmowych, kierownikiem literackim teatrów, tłumaczem, autorem musicali, dramaturgiem i dyplomatą – w latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Irlandii. Był przede wszystkim cenionym poetą, który zadebiutował w 1958 roku utworem “Wigilie wariata”. Opublikował prawie 40 tomów wierszy, między innymi: “Autoportret z bykiem”, “Sztuka stosowana”, “Mazowsze”, “Czasem spotykam siebie” i “Adwent”.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!