20 lat temu, 11 lutego 2004 roku, w Stanach Zjednoczonych zmarł pułkownik Ryszard Kukliński, były oficer Ludowego Wojska Polskiego, tajny współpracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej – CIA. W latach 1971-1981 przekazał Amerykanom strategiczne plany wojskowe Związku Radzieckiego i Układu Warszawskiego. Dotyczyły one między innymi sowieckiej inwazji na Europę, wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, czy planów użycia przez ZSRR broni nuklearnej.
Dyrektor Muzeum Zimnej Wojny i radny Warszawy Filip Frąckowiak powiedział, że działania generała Kuklińskiego zapobiegły III wojnie światowej. „Polska i Polacy zawdzięczają generałowi Kuklińskiemu jego zaangażowanie w przekazanie Stanom Zjednoczonym tajnych dokumentów sowieckich, w których były plany ataku na Zachód Europy i dzięki temu, że Kuklińskiemu udało się przekonać Amerykanów na zmiany strategii – zarówno działania Kuklińskiego i reakcja Stanów Zjednoczonych zapobiegły III wojnie światowej planowanej przez Związek Sowiecki” – zaznaczył Filip Frąckowiak.
Ryszard Kukliński jako wysoki rangą oficer sztabu generalnego Ludowego Wojska Polskiego miał dostęp do informacji Związku Sowieckiego o planach wykorzystania wojsk Układu Warszawskiego i przekazał te plany Amerykanom. Kukliński zdawał sobie sprawę z tego, że jeśli dojdzie do ofensywy Związku Sowieckiego może dojść do kontrofensywy NATO. Wówczas Polska stałaby się atomowym pobojowiskiem, miejscem bitwy pomiędzy dwoma mocarstwami. „I dlatego Kukliński przekonywał USA, że w bezpośredniej konfrontacji nie mają szans z siłami Wojsk Układu Warszawskiego” – zaznaczył Filip Frąckowiak. I jak dodał, po latach amerykańscy oficerowie CIA, politycy, wojskowi przyznawali, że nie mieliby szans z dwumilionową Armią Sowiecką.
W Muzeum Zimnej Wojny imienia Ryszarda Kuklińskiego znajdują się pamiątki po generale, między innymi różaniec podarowany mu przez Jana Pawła II, awans generalski. Są również dokumenty, które generał Kukliński przekazywał Amerykanom. Jednym z najważniejszych jest mapa z 1964 roku podpisana przez marszałka Grieczko, powstała na rozkaz Kremla. „Ta sowiecka mapa zatwierdzona przez Sowietów i polskie komunistyczne dowództwo pokazywała wykorzystanie Ludowego Wojska Polskiego w ataku na Niemcy Zachodnie, Danię, Belgię, Francję, Holandię i część Francji” – wyjaśniał dyrektor Muzeum Zimnej Wojny.
W 1981 roku, wobec zagrożenia dekonspiracją, Kukliński wraz z rodziną, został potajemnie wywieziony z Polski z pomocą Amerykanów do Stanów Zjednoczonych. Tam żył pod zmienionym nazwiskiem. Dyrektor Muzeum Zimnej Wojny dodaje, że Ryszard Kukliński do końca życia musiał się ukrywać przed wywiadem sowieckim i służbami. W niewyjaśnionych okolicznościach zginęli jego dwaj synowie.
„Praktycznie nie ma wątpliwości, że była to zemsta sowieckich służb specjalnych na Ryszardzie Kuklińskim. „Zresztą jeszcze przed 1984 rokiem, przed wydaniem wyroku śmierci na Kuklińskiego w PRL były dwie próby jego porwania, zapobiegła im Centralna Agencja Wywiadowcza. Kukliński przez cały swój pobyt w Stanach Zjednoczonych nie mógł mówić w języku polskim poza domem, jego sąsiedzi nie wiedzieli, że był bohaterem zimnej wojny, że był Polakiem” – zaznaczył Filip Frąckowiak.
Generał Kukliński skazany przez komunistyczny sąd na śmierć, ostatecznie został uniewinniony i zrehabilitowany w 1997 roku. Jego rehabilitacja była jednym z nieoficjalnych warunków przyjęcia Polski do NATO. Dopiero w 1998 roku Ryszard Kukliński mógł przyjechać do kraju.
Ryszard Kukliński otrzymał stopień pułkownika armii amerykańskiej i został uhonorowany przez CIA jednym z najwyższych odznaczeń tej instytucji – medalem “Distinguished Intelligence”. W 1998 roku pułkownik Kukliński otrzymał Krzyż Armii Krajowej, przyznany przez Radę Naczelną i Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK. Zmarł 11 lutego 2004 roku w Tampie na Florydzie. Urna z jego prochami została przywieziona do Polski i złożona na Wojskowych Powązkach w Warszawie.