“Historyczne Centrum Warszawy” będzie parkiem kulturowym. Na jego terenie znajdzie się mniej kolorowych reklam, znikną też nielegalne stoiska uliczne. Na początku grudnia Rada Warszawy przyjęła uchwałę o utworzeniu parku kulturowego na terenie Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego rejonu od ogrodu Krasińskich do ogrodu Saskiego, Łazienek Królewskich oraz terenów położonych poniżej Skarpy.
Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska mówi, że park kulturowy reguluje to, w jaki sposób należy funkcjonować w tej przestrzeni w wielu obszarach. “To architektura, to elewacje budynków. To jest nieszpecenie poprzez montowanie nieskończonej liczby klimatyzatorów, ale to są również reklamy, szyldy, potykacze. To wszystko zostało uregulowane” – wskazuje Renata Kaznowska.
Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki dodaje, że przedsiębiorcy działający na terenie parku nie stracą. “Mam wrażenie, że wszyscy na tym skorzystają. Doświadczenie uczy, że nie ten jest bardziej widoczny, kto ma bardziej krzykliwą reklamę, tylko raczej kto w takiej przestrzeni potrafi odpowiednio dostosować się do przepisów” – mówi Michał Krasucki.
W konsultacjach społecznych projektu uchwały brali udział przedsiębiorcy działający na terenie parku kulturowego. Witold Fizyta ze Stowarzyszenia Nowy Świat zwraca uwagę na to, że zapisy dotyczące parku kulturowego nie powinny być sztywne. Podaje przykład dekoracji świątecznej na Nowym Świecie. “One przyciągają setki tysięcy ludzi. To jest już turystyka bożonarodzeniowa. Do Warszawy przyjeżdżają ludzie, żeby podziwiać dekoracje” – mówi Witold Fizyta.
Na terenie Warszawy jest już jeden park kulturowy – w Wilanowie. W całym kraju jest 41 takich parków.