D. Tusk: apeluję do prezydenta A. Dudy o decyzje w sprawie przekazania władzy

1
Fot. Facebook: Donald Tusk
REKLAMA - ZADZWOŃ (773) 588-6300

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie decyzji w sprawie misji tworzenia rządu. 

Z danych opublikowanych na stronie PKW wynika, że wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Jednak to ugrupowanie nie będzie miało w Sejmie większości potrzebnej do utworzenia rządu. 

W nagraniu opublikowanym na platformie X Donald Tusk podkreślił, że partie, które mogą mieć większość w Sejmie, są gotowe do działania. “Zwracam się z gorącym apelem do pana prezydenta: ludzie czekają na pierwsze decyzje, które będą konsekwencją tych wyborów.

Prosiłbym bardzo pana prezydenta o energiczne i szybkie decyzje” – powiedział Donald Tusk. “Wygrane demokratyczne partie są w stałym kontakcie. Są gotowe w każdej chwili przejąć odpowiedzialność za rządy w kraju, ale jak wiadomo, to prezydent konstytucyjnie odpowiada za proces przekazania władzy. Panie prezydencie! Ludzie czekają” – mówił przywódca Platformy Obywatelskiej.

Do Państwowej Komisji Wyborczej spłynęły protokoły ze wszystkich obwodowych komisji w wyborach do Sejmu i Senatu.

Na kandydatów PiS zagłosowało ponad 35 procent uprawnionych. Najwięcej głosów PiS zdobyło w województwie podkarpackim – prawie 53 procent. 

Koalicja Obywatelska zdobyła ponad 30 procent głosów. Najwięcej głosów jej kandydaci uzyskali w województwie pomorskim – niemal 40 procent. Na Trzecią Drogę głosowało ponad 14 procent wyborców. Komitet ten zdobył najwięcej głosów w województwie podlaskim. Kandydatów poparło tam prawie 19 procent wyborców.

Nowa Lewica zdobyła ponad 8 procent głosów w skali kraju. Najlepiej jej kandydaci wypadli w Kujawsko-Pomorskiem. Komitet uzyskał tam ponad 10 procent poparcia. Z kolei na Konfederację oddano ponad 7 procent głosów. Najlepiej jej kandydaci wypadli w województwie podlaskim – głosowało tam na nich prawie 10 procent uprawnionych.

#polskieradio

ALERT

POINFORMUJ NAS O WAŻNYM TEMACIE!

e-mail na [email protected] tel. +1 773-588-6300

CHCESZ UMIEŚCIĆ BANER? - DZWOŃ (773) 588-6300

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zauważyłeś błąd we wpisie? Napisz do Nas!